Над 500 находки от археологически сезон 2022 са изложени в НИМ

Изложба с древни находки от археологическият сезон 2022, които са над 500, е достъпна от днес, 15 декември, в Националният исторически музей в София. Въпреки краткото време за археолозите и липсата на пари археологическият сезон е спасен и вече са достъпни експонатите от проведените теренни изследвания на 16 обекта, както на суша, така и под вода, съобщава БНР. За пета поредна година Националният исторически музей показва в изложба най-новите уникални експонати, датирани този път от най-ранна древност до 18 век. Последните са от преди месец, отбеляза директорът на институцията доцент Бони Петрунова, която не скри, че сезонът е бил труден и пред провал. "Беше изправена страната пред това от началото на прехода да за първи път да нямаме археологически сезон. Тук се смили природата, която ни подари една дълга и топла есен", казва тя.
Прочети цялата публикация



Азербайджанската кухня – легенди, поезия и вино
Хулиан Алварес: Искам да сбъдна мечтата си
Находките продължават: Откриха торс на Херакъл в античния град Хераклея Синтика (ВИДЕО)
Трансферна бомба на Световното: Хулиан Алварес обяви, че напуска Атлетико Мадрид!
Левски продаде Преслав Бачев в Арда
Kyiv Independent: Русия се доближава до неизбежна втора мобилизация
Плажът Навайо на Закинтос остава затворен и през лято 2026
Никога не е имало такова Световно първенство по футбол
Археолози откриха артефакти от Римската империя край катедралата Нотр Дам
Урсула фон дер Лайен налага на ЕС проарменската си позиция
Англия и Гана не успяха да се победят - 0:0
Кабинетът решава за нов размер на социалната пенсия и заем по европейския инструмент SAFE
Тъжна вест остави Франция без селекционер за мача с Норвегия
Левски анонсира привличането на нов по оригинален начин
Галерия в снимки от Англия - Гана
Скандал преди мача Англия - Гана
Mинус £100 милиарда годишно! Какво загуби Великобритания десет години след Брекзит?
Нов по-висок данък при всеки следващ имот удря собствениците