Генералният директор на МААЕ ще посети Москва

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси ще посети Москва утре. Това съобщи постоянният представител на Русия в международните организации във Виена Михаил Улянов.
В руската столица Гроси ще обсъди създаването на зона за сигурност около Запорожката атомна електроцентрала в Украйна.
Улянов посочи, че в момента преговорният процес не е уреден, но "някои точки ще бъдат изяснени" по време на срещата с Гроси.
По-рано този месец по искане на украинското правителство МААЕ реши да разположи свои мисии за ядрена безопасност и сигурност във всички атомни електроцентрали в Украйна.
Междувременно стана ясно, че руският президент Владимир Путин няма да се срещне с Гроси по време на посещението му в Москва на 22 декември за консултации относно зоната за безопасност около Запорожката АЕЦ.
"Не е планирана такава среща", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
На срещата руската страна ще бъде представена от междуведомствена делегация, съставена от представители на Министерството на външните работи, "Росатом", Министерството на отбраната, Националната гвардия и "Ростехнадзор".
Запорожката атомна електроцентрала, разположена в град Енергодар, е най-голямата в Европа. Тя се намира в южната Запорожка област, голяма част от която е под контрола на руските сили и която по-рано този месец беше обявена за част от Русия от руския президент Владимир Путин, заедно с три други частично окупирани области.
Руските сили превзеха Запорожката АЕЦ през март, месец след като започнаха пълномащабната си инвазия в Украйна.
МААЕ многократно призоваваше за зона за сигурност около съоръжението.
В началото на септември централата беше посетена от мисия на МААЕ, ръководена от Гроси. След като делегацията напусна обекта, служителите на агенцията останаха там като наблюдатели.
Впоследствие МААЕ публикува доклад, призоваващ за създаването на зона за сигурност около централата, за да се предотвратят извънредни ситуации поради военните действия.
Украйна и Русия взаимно се обвиняват в обстрел на Запорожката АЕЦ, което поражда опасения от ядрена катастрофа повече от три десетилетия след най-тежката ядрена авария в света, станала в Чернобил, също в Украйна, цитира news.bg.
Прочети цялата публикация



16 души загинаха при удари в Украйна и Русия в неделя
Ивелин Попов разкрива: Амбицията ми е да стана спортен директор на Спартак Москва
Украйна критикува “неутралитета” на Червения кръст
След провала на преговорите! Иран и САЩ остават в неловката ситуация на нито мир, нито война
Зеленски сключва нови договори за оръжия и военна помощ със съюзниците, за да защити страната си от Русия
Северна Корея засилва ядрения си капацитет
Доналд Тръмп: Друг ултиматум към Иран няма да има
Тръмп планира визита в Гърция, обяви американският посланик в Атина
„Нашето зелено утре“ на Група ГЕОТЕХМИН допринася за по-зелена община Пирдоп
Зомби империята на Владимир Путин
Кои са важните икономически задачи, които управляващите трябва да решат?
Порто финализира трансфера на Якуб Кивиор от Арсенал: Полският защитник остава при „драконите“
"Мач на надеждата" на стадион "Лазур": Стилиян Петров събира футболни звезди в подкрепа на онкоболни и спортни легенди
Бургас върти педалите за Giro d’Italia: Деца, родители и пенсионери се включиха в градски велотур
Над 5 000 русенци отбелязват своя имен ден днес
Условията за туризъм в планините са добри
Мащабна акция на БАБХ: Горят на екарисаж тонове опасно месо и субпродукти
Софи Маринова си осигури черна лимузина в Лондон
Мерц: Германия ще бъде фундаментално различна към 2035 г.