Разследван за корупция бивш зам.-министър е трудоустроен в "Автомагистрали"

Бившият заместник-министър на регионалното развитие Захари Христов, когото прокуратурата проверява за корупция, е трудоустроен в държавната фирма "Автомагистрали". Това стана ясно по време на пресконференция на служебния министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков, на която изнесе данни за незаконно строителство за над 1 млрд. лв. от страна на държавата и общините. "Захари Христов сам пожела да напусне заемания пост. Заяви, че е готов да продължи да работи и съм го назначил в "Автомагистрали", каза Шишков. Той допълни, че не може да се говори за трудоустрояване на Христов, независимо че той е филолог по образование и няма почти никакъв опит в пътното строителство. Захари Христов бе освободен от поста заместник-министър на регионалното развитие на 2 декември 2022 г., след като прокуратурата беше сезирана за корупция от негова страна, докато заемаше същия пост в служебното правителство на Стефан Янев. До момента от държавното обвинение отказват да дадат информация какво е установила проверката по случая. Четири дни по-късно - на 6 декември, Христов вече е назначен в директорския борд на "Автомагистрали", показва справка в Търговския регистър. Той е заел мястото на Николай Магриотов Едрев, който влезе в ръководството на държавната компания през август 2022 г. Почти по същото време, по което тече назначението на Христов, държавната компания за първи път участва в търг за основен ремонт - два тунела на магистрала "Хемус". "Автомагистрали" играе заедно с частни фирми, като според хора от пътния бранш това е сигурен индикатор кой ще спечели поръчката. Иван Шишков направи рокади в "Автомагистрали" почти веднага след като стана служебен министър - през август 2022 г. Тогава той освободи назначените от предшественика му Гроздан Караджов трима началници от квотата на МРРБ и върна отново на поста изпълнителния директор инж. Иван Станчев, който заемаше същия пост и по времето на служебното правителство на Стефан Янев. Иван Станчев започна работа в "Автомагистрали" по времето на Бойко Борисов. Назначен е от бившия директор на държавното дружество Стоян Беличев в началото на 2021 г. като ръководител на отдел "Укрепване на свлачища". Задачата му е да ускори работата по изпълнението на обектите, като и до днес няма завършен нито един от тях. Преди това инж. Станчев е бил директор на дирекция "Поддържане, строителство, ремонт" в държавното дружество "Летище София" при управлението на ГЕРБ. Другите членове на директорския борд са Ивелина Крушкова, близка до президентския съветник Пламен Узунов, и двамата независими - Гено Георгиев и Владимир Трифонов.
Прочети цялата публикация



Бивш депутат на Доган стана зам.-министър при Радев
Бивш депутат на Доган е назначен за зам.-министър на икономиката
Бивш испански министър получи 24 години затвор за корупция
Бивш испански министър бе осъден на 24 години затвор за корупция
Съпругата на испанския премиер няма право да напуска страната
Абсурден пакт: Как Румъния стигна до тази криза
Радев отстранил зам.-министър, изпратен да проверява незаконно строителство
Разследват бивш вицепрезидент на Народната застрахователна компания на Китай
Рим: Време е да посочим единен европейски представител, който да преговоря с Путин
Учените счупиха 30-годишен рекорд, постигайки свръхпроводимост при -123°C
Петър Москов: Голямата цел на "Синя България" е връщане на отговорността
Репортерка от САЩ се прочу: Не мога да намеря Босна на картата
18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
Трагедия в Смядово! 18-годишен неправоспособен шофьор загина при катастрофа
Кола се обърна в коритото на река Смядовска, шофьорът бил без книжка
Емоционалният Траян Сарафов от Австрия: Няма друго подобно чувство
УЕФА наказа Арсенал