Fakti.bg | 12.01.2023 11:48:12 | 216

Ситуацията с човешките права по света


Широкото противопоставяне на руската инвазия в Украйна демонстрира силата на единната реакция на нарушенията на правата на човека; наблюдават се и признаци на промяна - хората излизат на улицата, за да изразят недоволството си и това става в Иран, Китай и други страни, обяви днес водещата правозащитна организация "Хюман Райтс Уоч", цитирана от Асошиейтед прес.

През 2022 г. възникнаха "редица кризи в областта на правата на човека", но годината предостави и нови възможности за засилване на защитата срещу нарушенията, заяви организацията в годишния си доклад за състоянието на правата на човека в над 100 държави и територии.

"След години на откъслечни и често половинчати усилия от името на цивилни граждани, застрашени на места като Йемен, Афганистан и Южен Судан, мобилизацията на света, поради случващото се в Украйна, ни напомня за изключителния потенциал, който е налице, когато правителствата осъзнаят своите отговорности за правата на човека в глобален мащаб", заяви изпълняващата длъжността изпълнителен директор на групата, Тирана Хасан, в предисловието към доклада от 712 страници.

"Всички правителства трябва да проявят същия дух на солидарност към множеството кризи в областта на правата на човека по света, а не само когато това отговаря на техните интереси", каза тя.

След нахлуването на Русия в Украйна голяма група държави наложиха широки санкции, като същевременно се обединиха в подкрепа на Киев, а Съветът по правата на човека на ООН и Международният наказателен съд, започнаха разследвания на нарушенията, отбелязва "Хюман Райтс Уоч".

Сега държавите трябва да се запитат какво би се случило, ако бяха взели такива мерки след анексирането на Крим от Русия през 2014 г., или ако бяха приложили на практика извлечените поуки на други места като Етиопия, където продължил две години въоръжен конфликт доведе до една от най-тежките хуманитарни кризи в света, каза Хасан.

"Правителствата и ООН осъдиха убийствата без съд и присъда, ширещото се сексуално насилие и грабежите, но не направиха почти нищо друго", каза тя за ситуацията в Етиопия, където силите на Тигре подписаха споразумение с правителството в края на миналата година с надежда да сложат край на конфликта.

Базираната в Ню Йорк организация обърна специално внимание на демонстрациите в Иран, избухнали в средата на септември заради смъртта на Махса Амини, след задържането ѝ от иранската нравствена полиция за нарушаване на строгите правила за облеклото в Ислямската република, а също на протестите в Шри Ланка, които принудиха правителството да подаде оставка, и на съпротивата срещу бразилския президент, Жаир Болсонаро, преди той да загуби изборите през октомври.

Според "Хюман Райтс Уоч" засиленото внимание на ООН и други страни към третирането на уйгурите и тюркските мюсюлмани в китайския район Синцзян е "поставило Пекин в отбранителна позиция“ в международен план, а протести срещу правителствената стратегия за "нулев ковид" са включват и по-широки критики към управлението на президента Си Цзинпин.

"Авторитарните лидери разчитат на илюзията, че тактиката им на силна ръка е необходима за стабилността, но както смелите протестиращи по света показват отново и отново, репресиите не са пряк път към стабилността", каза Хасан. "Протестите в китайските градове срещу наложените от властите строги локдауни в контекста на "нулевия ковид" показват, че стремежът на хората към човешки права не може да бъде заличен въпреки усилията на Пекин да го потисне".

Продължава една от най-големите хуманитарни кризи света - в Мианма, където военните завзеха властта през февруари 2021 г. от дошлото на власт след избори правителство на Аун Сан Су Чжи и оттогава с сурови мерки смазват всяко несъгласие. Според Асоциацията за подпомагане на политическите затворници, от началото на репресиите военните са пратили зад решетките над 17 000 политически затворници и са убили повече от 2700 души.

Според "Хюман Райтс Уоч" опитите за постигане на мир от страна на съседите на Мианма от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) са се провалили. Като се изключи това, че блокът забрани на военните лидери на страната да участват в срещите на високо равнище, организацията "оказа минимален натиск върху Мианма", посочва в доклада си организацията.

В същото време "други влиятелни правителства, включително тези на САЩ и Великобритания, се крият зад уважението към регионалната специфичността, за да оправдаят собствените си ограничени действия" спрямо Мианма, допълва тя.

Хасан призова АСЕАН да се ангажира с опозиционните групи в изгнание и да "засили натиска върху Мианма, като се присъедини към международните усилия за спиране на приходите на хунтата в чуждестранна валута и закупуването на оръжия".

Прочети цялата публикация