Енергийният министър: Синдикалисти заплашват и лъжат за зеления преход

Служебният енергиен министър Росен Христов обяви пред журналисти в петък, че синдикалисти от региона на въглищния комплекс "Марица Изток" подклаждат притесненията на работещите там от прехода към по-чисти технологии и настройват хората срещу инвестициите във възобновяемите енергийни източници. Според него представители на профсъюзите лъжат, че енергийните мощности там ще бъдат затворени и дори заплашват министри със саморазправа. Занимават се с активи, а не с трудови отношения "Неизвестно с какви интереси, но със сигурност не в интересите на работниците. Занимават се със земеуправство, с това как държавата ще управлява терените, активите. Много далеч от синдикалната дейност. И в момента, в който се намерят някакви инициативи- държавни и частни, са блокирани с някакви много странни обяснения. Те трябва да се занимават с трудовите отношения и запазването на работни места", каза министърът преди среща с работещи в държавните мини "Марица Изток". По думите му за заплахите ще бъдат сезирани правосъдните органи, тъй като става въпрос за манипулираща и невярна информация, а и това не е официалната позиция на синдикатите. Миналата седмица представители на профсъюзите се срещнаха със служебния премиер Гълъб Донев и с Христов, след което от правителствената пресслужба съобщиха, че синдикатите подкрепят подхода на правителството за предоговаряне на плана за възстановяване в частта намаляването на въглеродните емисии на въглищните електроцентрали. Още по темата: Офертата за спасяване на ТЕЦ: По-малко орязване на СО2 емисиите и ВЕИ ускоряване От коментари на Христов след това обаче стана ясно, че по-скоро правителството ще търси начин да намали договорения ангажимент за изхвърляне на по-малко парникови газови от 11-те ТЕЦ до 2026 г. "Няколко души манипулират хората" Зелената енергия, към която се стреми целият свят, е нещо полезно, тя е съпътстваща, а не конкурентна на базовите мощности и би увеличила работните места в региона, каза още Христов, цитиран от БТА. "Тук искаме да привлечем големи индустриални компании, които да осигурят заетост с условия на труд от високо ниво, тоест по-добри от мините или със същото или по-високо заплащане", обясни той. По думите му трудността е в привличането на индустрии, които са с по-висока добавена стойност и такива, които осигуряват доходи, които са на същото ниво или по-високи от сегашните на хората, заети в енергетиката. Христов каза още, че е посетил трите рудника в региона и се опитал да гарантира на работещите там, че няма непосредствена опасност за затварянето им и не се работи по такива планове.
Прочети цялата публикация



България подкрепи позицията за балансиран подход и защита конкурентоспособността на транспорта по време на Съвета на ЕС
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Кpизaта cяĸaш yтиxнa! Зaдава се oгpoмeн излишъĸ нa пeтpoл
Абсурден пакт: Как Румъния стигна до тази криза
Енергийният преход трябва да бъде безболезнен за хората – това беше акцентът на Енергийния форум в Стара Загора
Енергийният преход трябва да бъде безболезнен за хората – това беше акцентът на Енергийния форум в Стара Загора
Енергийният преход трябва да бъде безболезнен за хората – това беше акцентът на Енергийния форум в Стара Загора
Енергийният министър за договора с "Боташ": Търси се балансирано решение
Енергийният министър: Отделяме „Мини Марица-изток” и ТЕЦ „Марица-изток 2” от структурата на БЕХ
НА ЖИВО: Йордания - Алжир 1:0
DARA отказа участие на фест в Баку заради атака на украински фенове
Акциите на „Газпром“ паднаха под 100 рубли за първи път от 2009 година
Видеоигрите лекуват самотата и помагат за психическото състояние при пълнолетните
Проявите на вандализъм срещу басейна на Mемориала Линкълн ще се наказват със затвор
Спортът по ТВ във вторник (23 юни)
Род Стюарт използва кислородна бутилка по време на концерт в САЩ (ВИДЕО)
Новият състав на ЦИК стъпва в длъжност