Удобно, евтино, унисекс: настъплението на анцуга

Удобно, евтино, унисекс: модерните долнища за джогинг нямат нищо общо с развлеченото и торбесто спортно облекло от 80-те години на миналия век. Днес този вид спортни панталони са се превърнали в предпочитано и популярно ежедневно облекло.
Не обаче и в германския град Вермелскирхен, провинция Северен Рейн-Вестфалия. Там неотдавна имаше случай на върнати от училище ученици, облечени именно със спортни долнища. Аргументът на управата на въпросното средно училище: да не се насърчават учениците да носят дрехи, които ги изкушават да "разпускат".
Училището всъщност предприе по-твърдата мярка, за да утвърди дрескод, който бе влязъл в сила още през 2019 година. "Младите хора трябва да разберат, че в различните социални пространства има различни начини на поведение. Дрехите, които са подходящи за вкъщи на дивана, може и да не са подходящи за училище. В крайна сметка на училищните чинове не се седи като на дивана", заяви директорът на училището Мориц Ломан пред местно издание. Той се обърна и към родителите с молба да подкрепят мярката.
"Часовете в училище са работно време"
Според Ломан този вид спортни панталони са предназначени само за тичане. Такова е и мнението на Германското общество "Книге": "Спортистите носят спортните си екипи като униформа на спортното поле, а джогинг панталоните - в свободното си време след работа." Според становището на дружеството, изпратено на ДПА, "времето за училище е работно време, така че анцугът няма място там". Дружеството "Книге" е авторитет в Германия по въпросите на поведението и води началото си от Адолф Фрайхер Книге (1752-1796 г.) и неговия социологически трактат "За общуването между хората".
Дори и спортистите спазват правилата за етикет. През 2019 г. футболният треньор Юрген Клинсман не искаше неговият отбор "Херта" да носи тренировъчно облекло по време на служебните пътувания за гостуванията си. Тук не става въпрос за това спортистите да имат делови външен вид, който е задължителен например в баскетболната лига на САЩ от 2005 година насам. Но мястото на анцуга все пак трябваше да си остане в спортния сак.
Загуба на контрол или бунтарство?
Известна сентенция на модната легенда Карл Лагерфелд е, че "всеки, който носи анцуг, е загубил контрол над живота си". Многобройни модни дизайнери като Валентино, Гучи и Прада обаче доказват, че това вече не е вярно. Те днес моделират някогашните небрежни панталони от фина коприна или ги украсяват с кристали "Сваровски". Вместо загуба на контрол, това показва бунтарско изявление, смята културният и моден социолог Лутц Хибер. "Анцугът е израз на отношението без задръжки към живота, което почти не се интересува от придържането към остарели стандарти", казва почетният професор на Университета "Лайбниц" в Хановер. Но значи ли това, че онези, които носят анцуг, разполагат със сериозен контрол върху живота си?
Историята на тази дреха започва преди повече от 100 години в страната на модата Франция. През 20-те години на миналия век марката Le Coq Sportif пуска първия си анцуг на пазара. Това текстилно облекло придобива особена популярност през 1970-те години с фитнес движението. Малко по-късно спортната дреха започва да се възприема като униформа на представителите на ъндърграунда, които започват и да ходят облечени така и на пазар. Рапърите и хип-хопърите са сред по-успешните ѝ носители. От 1990-те години техните анцузи се възприемат като моден символ на улицата.
А от 2009 г. насам удобните панталони с ластик на талията имат и собствен празник: 21 януари е Международен ден на анцуга. В някои училища дори и преподавателите носят такова облекло на тази дата. Вермелскирхен, разбира се, прави изключение.
Облеклото е въпрос на личен избор
56-годишния моден дизайнер Томас Рат отхвърля училищната забрана. Още повече, че в Германия, за разлика от Великобритания, образователните институции имат право да определят правилата на обличане само като препоръка, не и като обвързващо задължение. "Годините на модния диктат, слава Богу, отминаха и ние можем да се обличаме индивидуално", коментира Рат. Според него анцугът отдавна не представлява просто домашно облекло, а се е превърнал в част от висшата мода. "Много знаменити дами дори представиха стилни анцузи на червения килим", посочва още той.
Автор: Надин Войчик
Прочети цялата публикация



Началникът на канцеларията на Зеленски: Напълно реалистично е до зимата да сключим мирно споразумение с Москва
Доналд Тръмп: Мълчанието не е нещо лошо! Нямам информация Техеран да е прекратявал преговорите с нас
Стилиян Петров с оптимистични новини за Любо Пенев
"Дълбока държава": настъплението на руската армия е най-слабо от октомври 2023 г.
ЦСКА стартира регистрация за фен карти за новия стадион "Българска армия"
1 юни 1944 г.: Влюбеният в сестрата на Борис III Иван Багрянов оглавява осъдения си на смърт кабинет
Бенямин Нетаняху нареди на армията: Нека започнем с това! Искам 70% от територията на Газа
Съсипва ли се батерията, ако зареждаме телефона си до 100%? Ето каква е истината
Нова услуга от Yettel осигурява 24/7 техническа поддръжка за бизнеса
Израелската армия: Напуснете веднага военната зона!
Само един от Южна Африка не получи виза за Мондиал 2026
Началникът на канцеларията на Зеленски: Напълно реалистично е до зимата да сключим мирно споразумение с Москва
Деца се качиха на борда на военни кораби във Варна по повод 1 юни
Коди Милър-Макинтайър се сбогува с Цървена звезда: Отива при Везенков
МВР се похвали с разкрита престъпна група за трафик на мигранти
Шефът на канцеларията на Зеленски: Реалистично е до зимата да се сключи мирно споразумение с Русия
Община Варна: Директорът на дирекция УСКОР не се явява на работа, за да му бъде връчена заповедта за отстраняване
Сара Дуарте Брандао и „Кой се страхува от светците на дома“
Ираола избира Ливърпул пред Леверкузен