Fakti.bg | 24.04.2023 14:40:34 | 167

Какво има в дневния ред на срещата на върха между Южна Корея и САЩ?


По време на срещата с американския си колега Джо Байдън тази седмица южнокорейският президент Юн Сук-йол ще иска да получи уверение от САЩ, че северноамериканската страна ще му помогне да възпре Северна Корея. А американците най-вероятно ще се опитат да си осигурят подкрепата на Сеул за защита на интересите си, свързани с Китай и Русия.

Откакто встъпи в длъжност миналата година, консервативният Юн превърна в приоритет укрепването на връзките си със САЩ на фона на непрекъснатото увеличаване на ядрения арсенал на Северна Корея.

Юн ще направи първото държавно посещение на южнокорейски лидер в САЩ от 2011 г. насам, като най-вероятно точките, които ще бъдат обсъдени по време на срещата на върха между двамата президенти в сряда, ще бъдат следните:

Северна Корея

Представители на американските и южнокорейските власти се споразумяха да повишат "разширеното възпиране", имайки предвид способността на американската армия да предотвратява атаки срещу съюзниците си на фона на опасенията от увеличаващите се военни способности на Северна Корея.

Юн отдавна настоява за по-голяма роля на Южна Корея в провеждането на "разширено възпиране", докато същевременно в страната има все по-голям интерес към разработването на собствено ядрено оръжие.

По време на срещата на върха Байдън ще обещае предприемането на "съществени" мерки, за да подчертае ангажираността на САЩ с възпирането на севернокорейска ядрена атака, каза висш представител на американските власти.

Освен това двете държави най-вероятно ще разширят партньорството си в сигурността и в други сфери, като например киберсигурност, каза за журналисти Ким Те-хьо - висш съветник по сигурността на президента Юн.

Напрежение в сферата на технологиите между САЩ и Китай

Южнокорейските технологични гиганти се опасяват, че ще пострадат от опитите на САЩ да отнемат възможността на Китай за придобиване на чуждестранни технологии. Американското правителство отмени за една година правото на южнокорейските компании "Самсунг електроникс" и " Ес Кей Хинкс" – най-големите производители на чипове в света – за доставка на оборудване за чипове на техните производствени съоръжения в Китай, но не е ясно какво ще стане след изтичането на срока от една година през октомври.

САЩ призоваха Южна Корея да не поощрява производителите си на чипове да запълват каквато и да е празнина в китайския пазар, ако Пекин забрани на американския производител на чипове "Майкрън текнолъджи" да продава продукцията си, съобщи вчера в. "Файненшъл таймс".

Посещението на Юн в САЩ ще предостави възможност за засилване на сътрудничеството между двете страни в областта на високотехнологични доставки, казаха от канцеларията на южнокорейския президент.

Украйна

Въпреки нарастващия призив за помощ, отправен от Запада към Сеул да предостави оръжие за Украйна, Южна Корея, която е основен производител на артилерийски боеприпаси, не иска да настройва Русия срещу себе си заради търговски интереси и заради влиянието, което Москва има върху Северна Корея.

Наскоро обаче Юн намекна за готовността си да предостави оръжие на Украйна, въпреки че преди повече от година отхвърли вероятността за оказване на смъртоносна помощ.

Южна Корея се съгласи да заеме на САЩ 500 000 155-милиметрови артилерийски снаряди, с което осигурява по-голяма гъвкавост за американците в снабдяването на Украйна, съобщи южнокорейски вестник. Министерството на отбраната на Южна Корея заяви, че съюзниците проучват начини да подкрепят Украйна, но не потвърди дали са водени дискусии по въпроса.

Тайван

Южна Корея се опитва да поддържа баланс в отношенията между САЩ и Китай, които са съответно основният ѝ съюзник и най-големият ѝ търговски партньор. Юн обаче не крие позицията си относно напрежението в Тайванския пролив.

В неотдавнашно интервю за Ройтерс Юн каза, че въпросът с Тайван е проблем от значение за целия свят и се противопостави на всякакви промени в статуквото чрез сила. Коментарите му предизвикаха гневна размяна на реплики между Пекин и Сеул, а Южна Корея извика китайския посланик.

Коментарът на Южна Корея по въпроса с Тайван е "най-лошият" от установяването на дипломатически отношения между Пекин и Сеул през 1992 г., съобщи вчера китайският държавен в. "Глобъл таймс".

САЩ вероятно ще поискат от Южна Корея по-скоро да демонстрира повече яснота, заставайки на тяхна страна по отношение на Тайван, а не толкова да се ангажира пряко с военни въпроси, имайки предвид опасенията на Сеул за сигурността, свързани със Северна Корея и Китай, смятат анализатори.

Прочети цялата публикация