Южна Африка започва евакуация на гражданите, блокирани в Судан

Южна Африка съобщи, че е започнала евакуация на стотици свои граждани, хванати в капан в засегнатия от конфликт Судан.
„Мога да потвърдя, че операцията за евакуиране на южноафриканците в Судан и персонала на южноафриканското посолство там в момента е в ход. Те са отведени в съседна страна за безопасност“, каза говорителят на външното министерство Клейсън Мониела пред пресата в понеделник, без да разкрива държавата.
Той не посочи броя на евакуираните, нито график за това кога ще кацнат в Южна Африка.
Но по-рано в понеделник президентът Сирил Рамафоса каза пред репортери в Йоханесбург, че около 77 южноафриканци са останали в Судан.
Рамафоса също каза, че Южна Африка ще „помогне и на други граждани“ от „нашия регион“, които са блокирани в Судан.
Южна Африка се присъединява към страните по света, които се надпреварват да евакуират колкото се може по-бързо чуждите граждани на безопасно място, след като армията и паравоенните Сили за бързо реагиране започнаха сблъсъци в Судан, убивайки стотици и причинявайки остър недостиг на вода, храна, лекарства и гориво.
Няколко страни, включително Белгия, Канада, Индия, Холандия, Съединените щати и Франция, започнаха операции по евакуация – някои през Порт Судан на Червено море, което е на около 650 км (400 мили) североизточно от Хартум.
Източник: Al Jazeera
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Прочети цялата публикация




Прогнозирайте мачовете от Мондиала, започваме с Мексико - Република Южна Африка
Днес от 22 ч. започва Световното първенство по футбол (програма)
Светът е футбол! Започва ФИФА световно първенство по футбол 2026 по БНТ
Днес от 22 ч. започва Световното първенство по футбол (програма)
Световното първенство по футбол започва днес
Мексико и Южна Африка откриват Мондиал 2026
Антимигрантски протести: какво става в Южна Африка
Броят на жертвите след силното земетресение във Филипините нарасна до 19
ФИФА Световното първенство 2026: Ръководство за груповата фаза
Ясна е пълната програма за груповата фаза на Световното
Гаджето на Нагелсман взриви лагера на Германия
Треньорът на Ирак не се предава: Все още имаме шанс!
Неяснотата около мениджърскя пост във Фулъм продължава
“Луксът” да пътуваш с БДЖ: Фасове, разпрани седалки, бутилки с урина
Пентагонът лобира в Конгреса за осигуряване на 80 млрд. долара за войната в Иран
Учени откриха „капсула на времето“ на 1 милион години в пещера в Нова Зеландия
Йордан Цонев напуска политиката
Ценно дарение за Русенския музей
Забраниха къпането в река Дунав във Видин