Сакскобургготски и Местан осъдиха България

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови днес решения по две дела, водени срещу България от семейството на Симеон Сакскобургготски и от Лютви Местан, предаде БТА.
По делото, заведено от семейството на Сакскобургготски, е присъдено първоначално обезщетение от над 1,6 милиона евро заради налагането на мораториум върху използването на горски земи. В съобщение на съда се пояснява, че делото е по наложените ограничения за прехвърляне и търговска употреба на собственост, наложени през 2009 година.
През септември 2021 г. ЕСПЧ определи действията на българските власти като повод за понесена несъразмерна тежест от жалбоподателите. В днешното решение единодушно е присъдено обезщетение от 1 635 875 евро за имуществени вреди и 184 евро за разходи и разноски, които ще зависят от съдебно дело, разглеждано от българския съд.
По второто дело, заведено от Лютви Местан, съдът единодушно е приел, че България е нарушила правото на изразяване, залегнало в Европейската конвенция за правата на човека. Делото се отнася до наложена административна глоба срещу ръководител на политическа партия, подкрепяна обичайно от избиратели от турски етнос. Глобата е била наложена заради това, че като кандидат на българските парламентарни избори през 2013 г. Местан е говорил на турски език по време на предизборната кампания. Според българските власти той е нарушил Изборния закон, който предвижда абсолютна забрана за използването на всеки език, различен от официалния (българския) в предизборната кампания.
Според съда въпросната забрана не съответства на целите, описани в българската конституция и определя като ненужна намесата в упражняването на правото на свобода на изразяване на жалбоподателя. Допълва се, че съответната разпоредба от българския изборен закон е била многократно критикувана от Консултативния комитет по рамковата конвенция за защита на националните малцинства, от Венецианската комисия към Съвета на Европа и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, според които ограниченията лишават малцинствата от възможност за ефективно участие в обществените дела чрез избори.
Съдът постановява, че България трябва да плати на Местан 1200 евро за неимуществени вреди и 3200 евро за разходи и разноски.
Прочети цялата публикация



Българската търговско-промишлена палата връчи призове по повод 130- та си годишнина на тържествена церемония
Симеон II награди Лили Иванова с орден “Свети Александър”: С гордост изказвам възхищението си към Вас!
Осъдиха 12 българи за проституция в Италия! (СНИМКИ)
Ще трябва ли България да признава еднополови бракове?
Бивша царска депутатка става посланик в Унгария
Венци Стефанов: В момента Славия е най-силният отбор в България!
Кола се заби в светофар в София (СНИМКИ)
Сръбски наркобос, притежавал фирма в България, е задържан при международна акция
"Файненшъл таймс": Николай Младенов ще застане начело на част от ръководството на Газа
TalentVision представя: режисьорът на „Казино Роял“ Мáртин Кембъл с мастър-клас у нас
Путин определи колко да пият руснаците и разпореди незабавно преструктуриране на руската икономика
Матю Уитакър: Тръмп може да се откаже от усилията за разрешаване на конфликта в Украйна
Слот за Салах: Трябва да реагираме като клуб след такива думи
Венци Стефанов: В момента Славия е най-силният отбор в България!
Военните в Мианмар убиха от въздуха 18 души в чайна, над 20 околни къщи са с поражения ВИДЕО
Милан обърна зрелищно Торино, героят на вечерта бе резервата Пулишич
Тръмп: Европа се движи в много лоша посока, трябва да бъде внимателна
Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща: Суверенитетът на Украйна трябва да бъде зачитан, а сигурността ѝ - гарантирана
Светлината на Коледа и в Петрич! Сбъднати и споделени празници, петричани!
Мадона отново снима за Dolce & Gabbana