Fakti.bg | 06.05.2023 05:30:02 | 78

Днес е кулминацията от 3-дневната коронация на Чарлз III


Главата на Великобритания, Северна Ирландия и кралствата на Британската общност, Негово Величество Чарлз III, ще бъде коронясан днес в Уестминстърското абатство в Лондон. За последен път британският монарх е миропомазан преди 70 години, когато е коронясана Елизабет II (1926-2022), а бъдещият владетел е едва на 4,5 години.

Де юре и де факто принц Чарлз от Уелс стана крал в момента на смъртта на майка си на 8 септември 2022 г., тъй като традицията не позволява страната да няма монарх. Скоро той приема името Чарлз III и е въведен на престола, а коронацията по традиция се отлага с няколко месеца.

И двете процедури са почит към традицията и формалност, която не променя статута на Чарлз III. Въпреки това церемонията по коронясването, на която ще присъстват близо 2200 официални гости, има важно символично и религиозно значение. Тя консолидира ролята на монарха като глава на англиканската църква, позволявайки запазването на обичай, който е на повече от 1000 години.

Относно церемонията

Церемонията ще започне в 10:20 (12:20 българско време), когато каретата с Негово Величество и кралицата Камила ще премине през предните порти на Бъкингамския дворец. Екипажът, построен по случай Диамантения юбилей на царуването на Елизабет II, отбелязан през 2012 г., ще придружава т.нар. кралски ескорт. Състои се от 96 кавалеристи на Дворцовата кавалерия от Кралския и Синия полк и Лейбгвардията.

Начело на шествието, което включва над 200 кавалеристи, ще следват 48 музиканти от кралския конен оркестър. По елия 2-километров път на шествието на всеки пет стъпки ще стоят британски войници от различни видове въоръжени сили, включително гренадери в червени униформи и високи кожени шапки. На връщане от абатството, където 39 английски и британски монарси са били короновани от 1066 г. насам, кралската двойка ще се върне по същия маршрут, придружена от 4000 военни, включително членове на 19 военни оркестра - процесията ще продължи повече от един и половина километра. Техни Величества ще се върнат с друга карета. Това ще бъде позлатена карета, произведена през 1762 г. Именно на нея на 2 юни 1953 г. Елизабет II пристъпи към коронацията.

Маршрутът на Чарлз III ще бъде почти четири пъти по-кратък от преди 70 години.

Относно коронацията

По-кратка ще бъде самата церемония по коронясването, която ще отнеме само 2 часа. Монархът ще пристигне в абатството във военна униформа на адмирал от Кралския флот на Великобритания. Той решава да не носи копринени чорапи с панталони по модата на XVII, както са правили неговите дядо, прадядо и пра-пра-дядо – кралете Джордж VI (1936-1952), Джордж V (1865-1936) и Едуард VII (1841). -1910).

Службата, която ще бъде водена от архиепископа на Кентърбъри (духовен глава на англиканската църква) Джъстин Уелби, ще включва още няколко нововъведения. Така за първи път молитвите ще бъдат чути на уелски, шотландски и ирландски галски. Също така беше решено новият крал да се откаже от дългата процедура на "възхищение на връстниците".

Престолонаследникът принц Уилям от Уелс ще коленичи пред баща си, като му се закълне във вярност, след което ще се проведе така нареченото народно поклонение - както гостите на коронацията, така и британските телевизионни зрители ще бъдат помолени да положат клетва за вярност към Чарлз III.

Помазване без видеокамери

По време на коронацията Чарлз III ще трябва да смени няколко тоалета и да седне на няколко трона, включително церемониалния дървен трон на крал Едуард, който има специална вдлъбнатина, в която е поставен Скун камъкът - символ на кралете на Шотландия и национален реликва на неговите жители. На живо ще могат да се видят всички подробности от церемонията, с изключение на единственото тайнство - помазването на Чарлз III с осветено миро.

В заключителната част на церемонията по коронясването монархът ще сложи короната на Свети Едуард Изповедник с тегло 2,2 кг, украсена с над 400 скъпоценни камъка и съхранявана в Лондонската кула. След това той ще я замени с по-леката, но по-богато украсена корона на Британската империя, комплект с 3000 скъпоценни камъка, включително рубина на Черния принц и диаманта Cullinan II, част от най-големия диамант от типа на скъпоценни камъни, намиран някога.

Присъстващите

Сред гостите на церемонията ще бъдат членове на кралското семейство, около 100 държавни глави, първи министри на Уелс, Шотландия и Северна Ирландия, генерал-губернатори на страните от Британската общност, представители на различни църкви, въоръжените сили, дипломатическия корпус, Нобелови лауреати, служители на обществени, благотворителни организации и служби за спешна помощ.

Противно на традицията в Лондон бяха поканени представители на чуждестранни кралски семейства. Преди стотици години други короновани глави не са имали право да присъстват на церемонията. Няколко кралски къщи обаче - Дания, Норвегия, Япония - по различни причини няма да бъдат представени от главите си.

Лондон не покани на церемонията държавни глави от Афганистан, Беларус, Венецуела, Иран, Мианмар, Русия и Сирия. В случая със Северна Корея и Никарагуа поканите бяха отправени към високопоставени дипломати. На коронацията няма да присъстват китайският президент Си Дзинпин, индийският премиер Нарендра Моди, а САЩ ще бъдат представени от първата дама Джил Байдън.

За празника

Коронацията ще завърши с оръжеен салют и авиошоу - десетки самолети от различни епохи ще прелетят над Бъкингамския дворец, от балкона на който коронованият монарх и семейството му ще проследят полета.

Народните веселби ще продължат 3 дни - до 8 май включително, който стана почивен ден. Очаква се британците да организират над 3000 улични партита и да изпият 62 милиона халби бира. Броят на чуждестранните туристи в Лондон по време на честванията може да достигне 100 000 души - почти два пъти повече, отколкото обикновено посещават града в началото на май. Според оценки на британски железопътни компании в навечерието на коронацията стотици хиляди хора ще дойдат в Лондон от цялото кралство, а общо 1,2 милиона души ще се съберат по улиците на града, за да станат очевидци на историческо събитие.

Цената на коронацията

Според изчисленията на вестник The Times, коронацията ще струва на британските данъкоплатци повече от церемонията по помазването за кралството на Елизабет. Изданието прогнозира разходи в размер на 100 милиона паунда (124 млн. USD), докато през 1953 г. са похарчени 1,5 милиона паунда (63 млн. USD в днешно изражение). Тази сума обаче е едва 0,004% от БВП на кралството, а допълнителната печалба само от търговията на дребно, хотелите и ресторантите в Лондон би трябвало да бъде 450 милиона паунда (567 млн. USD).

Коронацията се провежда на фона на нарастващата популярност на Чарлз III. Според проучване на YouGov 62% от британците смятат, че управлението му ще има положително въздействие върху институцията на монархията. Миналия март, когато Елизабет II все още управляваше, 54% от анкетираните смятаха така, а 31% казаха, че Чарлз III би бил лош крал. Сега само 20% от анкетираните смятат така. Анкетата показа още, че 60% от жителите на страната са за запазване на институцията на монархията, докато 26% биха предпочели да видят избран лидер начело на страната.

Прочети цялата публикация