Радев: Развитието на армията не търпи дилетантщина и лекомислие

На първия от три години военен парад в центъра на София българската армия показа почти цялото си въоръжение - от старата си съветска техника до новопридобитите машини. Самолети МиГ 29 и Су-25, самолети "Спартан", танкове T-72, зенитно-ракетен комплекс С-300 и още много техника минаха по жълтите павета в центъра на столицата по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. И тази година парадът отново повдигна темата за проблемите на армията - остарялата техника, хроничното недофинансиране през годините и недостига на военнослужещи. "Неграмотни и користни експерименти" Президентът Румен Радев, който като главнокомандващ поздрави участниците в парада, също не пропусна темата в словото си и критикува управляващите през годините, че са неглижирали воъръжените сили. "Като президент и върховен главнокомандващ, като офицер и командир от българската армия, искам да заявя, че развитието на въоръжените сили не търпят дилетантщина и лекомислие", заяви Радев. "Достатъчно са печалните примери в миналото, когато българският войник и българският народ са плащали политическата корист, лекомислие и липса на далновидност. Има един исторически постулат във военната стратегия: една крепост най-лесно се превзема отвътре. В основата на всяко поражение лежи морален пробив, чуждопоклонство, продажност, обезверяване, обществен разкол - все неща, от които традиционно страдаме, но за които скъпо плащаме", добави президентът. Според него българската армия е била обект на "неграмотни и користни експерименти" в продължение на години. "В Европа бушува война. Безпрецедентна по мащаби и залог в най-новата история на нашия континент. България навлезе в тези опасни времена след години на неграмотни и користни експерименти с въоръжените сили. С насаждани илюзии, че войните са част от миналото. Че попрището на военнослужещия е безперспективно, а армията - отживелица. Политическият елит дълго пренебрегваше рисковете в средата за сигурност, а бездействието и пагубните решения бяха размивани в колективната безотговорност", заяви Радев. Той отбеляза, че Гергьовден е ден, в който "отбелязваме единението на народ и армия, припомняме си, че в историческата буря трябва да сме сплотени зад националния интерес, за да съхраним своя живот и този на близките ни, да опазим нашия дом и култура". Почти цялото въоръжение на площада Президентът произнесе словото си сред стотици хора, събрали се в центъра на София, за да видят военния парад. Над тях прелетяха вертолети Ми-17, Ми-24, "Пантер" и "Кугар", както и самолети L-410, L-39ZA, "Пилатус". По жълтите павета преминаха леки бронирани машини и бронетранспортьори БТР-60 ПБ МД-1, 152- милиметрово оръдие гаубица Д-20, реактивна система за залпов огън БМ-21 "ГРАД", 120 мм самоходна минохвъргачка Б1-10 "Тунджа", самоходна гаубица "Гвоздика“, бойни машини на пехотата БМП-1 и БМП-23, модернизиран танк Т-72, зенитно-ракетен комплекс С-125 "Нева“ (SA-3), зенитно-управляеми ракети на зенитно-ракетен комплекс С-200 "Вега“ (SA-5), пускови установки от състава на зенитно-ракетен комплекс С-300 ПМУ (SA-10) и друга техника. За първи път в парада дефилираха и италианските бойни машини Freccia ("Стрела“) от състава на многонационалната бойна група в България. През тази година се навършват 145 години от създаването на Българската армия. По този случай в парада участваха над 800 военнослужещи в 7 представителни блока. Командващ парада беше командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. Това не беше последното шоу на МиГ 29 Гвоздеят на програмата беше прелитането на изтребителите МиГ 29. Военният министър Димитър Стоянов заяви, че това не е последното участие на тези бойни самолети във военен парад. "Днешният парад не е последният с участието на нашите изтребители МиГ-29. Имаме уверенията на американския производител на изтребителите Ф-16, че ще започнем да ги получаваме така както беше планирано - в началото на 2025 г. Но ние сме взели всички мерки да запазим дотогава действащите ни изтребители - обявихме обществени поръчки за резервни части за тях, осигурили сме поддържането им до момента, в който ще започне подмяната", коментира министърът пред бТВ. "Ръководството на МО не чака, ние сме започнали процеса на модернизация. Очаквам до края на 2023 г. да бъдат сключени три договора - два със сухопътните ни войски и един за въздушните ни войски. Самочувствието, с което посрещаме празника е повдигнато в резултата на това, което сме направили през последната година", коментира още той.
Прочети цялата публикация



Обратно в началото. Нови лифтове на Витоша скоро няма да има
Владо Йончев: Краят на войната ще е най-кръвопролитен
Заради Путин и Тръмп: край на хегемонията на САЩ и Русия
Дара е най-младият български посланик на културата за 2025 година
Зеленский и Радев обсъдиха енергийна сигурност в Брюксел
Зеленски и Румен Радев обсъдиха енергийна сигурност и сътрудничество в Брюксел
Радев и Зеленски обсъдиха енергийната сигурност в региона и партньорство в производството на дронове ВИДЕО
Наркозависими в армията: има ли Украйна проблем
Русия произвежда повече ракети, отколкото САЩ противоракети: тревожна тенденция във войната срещу Украйна
Средни пръсти към български политици в популярен ютуб канал в РСМ, “Възраждане” търси реакция на МнВР
"Пране на пари": Мотивът за експулсирането на Олег Невзоров, което е било отменено
Денят ще започне със слънце, но ще има и летни бури
Как въздушните възглавници се задействат толкова бързо при катастрофа? Обяснение на физиката и химията зад тях
Норвегия достигна елиминациите след 3:2 над Сенегал
CNN: Започнаха големи съкращения в "ненужното" Национално разузнаване на САЩ
Голям мач на Ерлинг Холанд! Норвегия срази Сенегал на Мондиал 2026
Иран създава комуникационен канал срещу инциденти в Ормузкия проток. "Не сме предали Хизбула и ливанските ни братя", декларира Техеран
Тръмп: Европа постъпи глупаво, като не ни помогна срещу Иран. Предпочитам икономическа криза пред ядрени оръжия в ръцете на Техеран
ВиК-Благоевград съобщи: Приключи ремонтът на довеждащ водопровод в с. Сатовча