Fakti.bg | 09.05.2023 06:41:29 | 159

Цената на русофобията в Полша - цените растат, населението пощурява


Сергей Савчук, РИА Новости

В Полша започнаха да зреят плодовете на дългогодишната русофобия, която наскоро премина в терминален стадий. Най-голямата петролна рафинерия в страната Orlen със съжаление съобщи, че търпи огромни загуби поради забраната за директен внос на руски петрол. Според директора Даниел Обайтек, компанията е принудена да купува петрол от алтернативни доставчици, докато всеки барел струва средно с тридесет долара повече. Предвид обема на покупките и обработката, за да отговори на националните нужди, Orlen надплаща допълнително двадесет и седем милиона долара всеки ден. По текущия обменен курс говорим за непланирани разходи от два милиарда рубли. Всеки ден.

Г-н Обайтек успокоява своите сънародници, които съвсем логично са напрегнати в очакване на покачването на цените на горивата и в резултат на това на всички ключови групи стоки: това е цената на отказа да подкрепяме Русия, трябва да имате търпение, казват те. Виждат проблема отгоре, разбират го и вече се опитват да го решат заедно с чешките колеги от антируския лагер. От една страна, тази тенденция не може да не зарадва всички жители на изток от Смоленск, от друга страна, има редица странни несъответствия.

Да започнем с това, че дневното търсене на черно злато в Полша в края на 2021 г. беше 686 000 барела на ден. При тамошното оскъдно собствено производство от 53 хиляди е лесно да се изчисли нетният дефицит, тоест необходимият обем на вноса. Трябва също да се добави, че полският просперитет традиционно се основава на доставките на руски въглеводороди. Ако говорим конкретно за нефт, тогава през последния половин век потреблението на този вид ресурс се е утроило. Ръководителят на Orlen явно е чел много приказки, защото обещанието да се преодолее зависимостта от руските доставки с помощта на Чехия много прилича на приказката за белия бик.

Всеки чуждестранен справочник, ако погледнете в него структурата на енергийния баланс на Полша, още на първата страница съобщава, че тази страна е напълно зависима от доставките по главните петролопроводи от изток още от времето на СССР - и това е най-чистата истина. Както знаете, основната артерия тук е петролопроводът Дружба, който минава от Русия до беларуския град Мозир и по-нататък до полския Плоцк и пристанището Гданск, където се извършва претоварване в танкери. Още по-нататък тръбата пресича границата с Германия, близо до град Швед, отклонявайки се на юг към завода в град Леун и на север към пристанището на Рощок.

Именно с тази тръба се бори Варшава, убеждавайки всички наоколо, че напълно е спряла да купува руски петрол.

Това твърдение е леко подкопано от факта, че през 2022 г. Полша е внесла 11,7 милиона метрични тона руски петрол, а това е само с милион по-малко от година по-рано. На обикновения полски гражданин, потопен във вихъра на ежедневните грижи, когато трябва да свързва двата края в условията на рекордна инфлация (25 процента през 2022 г.) и растящи цени на горивата (плюс 30 евроцента през последните шест месеца) с постулата за спасителния внос от Чехия. Това е същата приказка като всички предишни.

В Мозир, Беларус, магистрала Дружба се раздвоява и в допълнение към северната част, описана по-горе, втори клон преминава на юг през Украйна. Той преминава направо от украинско-беларуската граница до границата със Словакия, където също се разделя на южен (унгарски) и северен (чешки) клон. През втория се изпомпва лъвският пай от суровия петрол, който, стигайки до завода в град Литвинов, който принадлежи на полския Orlen, се превръща в бензин, керосин, мазут и други преработени продукти. Този факт не е тайна, но Варшава за пореден път се опитва да не закача тази тема, защото разрушава изградената кула на антируската истерия и повдига логични въпроси от собствения си електорат.

Онзи ден Niezalezny Dziennik Polityczny публикува унищожителна статия, чиито автори открито изразиха тежката истина: повече от 11 милиона украинци са влезли в страната от февруари миналата година, повечето от които са изчезнали някъде. Въпреки че е ясно: само във Варшава официално са се заселили 352 хиляди нови жители от изток, а в градове като Вроцлав всеки трети жител е украинец. Това беше причината за ураганния ръст на престъпността, свързана с търговията с оръжие и наркотици, като динамиката е толкова бърза, че, както пишат авторите, полицията е започнала да крие статистиката и националността на нарушителите.

Ако погледнете случващото се в Полша от дистанция, то най-вече прилича на пожар в лудница. Варшава купува руски петрол в Чехия тайно и на непосилни цени, праща оръжия на изток, в замяна получава тълпи от бездарници с крайно съмнителна биография и намерения, цените растат, населението пощурява. Както се казва, пожелаваме на всички участници сила, вдъхновение и най-важното да не спират дотук.

Прочети цялата публикация