Парадът на Червения площад 2023 - какво не чухме и какво не видяхме

Парадът на победата на 9 май 2023 г. в Москва беше най-скромният през последните години. Единственият танк, който премина през Червения площад, беше Т-34, а пеша маршируваха само 26 полка, без да се броят знаменната група и оркестърът, които маршируваха в началото. Преди година те бяха 34.
През площада обаче се движиха само колесни превозни средства, а пък и по някаква причина дикторът не произнесе думата "Ахмат", наричайки бронираната машина "защитена машина, базирана на автомобил КамАЗ".
Единственият танк, който премина през Червения площад, беше Т-34, ветеран от Втората световна война. Обикновено на парада Русия демонстрира нова техника, както и традиционния набор от разработки на руския военно-промишлен комплекс от 2010 г. - танк Т-14 и бойна машина на пехотата Т-15 от семейството на Армата, самоходни оръдия, бойни машини на пехотата и осемколесните бронирани машини "Бумеранг".
Тази година, съдейки по публикациите в руската преса преди парада, на Червения площад щяха да покажат новите танкове Т-72Б3М, леко модифицирани според военния опит, новите бронирани машини "Ахмат "и ВПК-Урал, както и като вече познатите Т-90М, Т-72Б3, ядрените ракети "Ярс" и "Бумеранги".
Организирайки Парада на победата през 2023 г., руските власти очевидно се оказаха в трудна ситуация. Първо, миналата година след традиционния парад в проруските акаунти на различни социални мрежи се появиха много коментари с въпроса "Защо цялата тази най-нова техника не е на фронта?" .
Година по-късно тези превозни средства щяха да изглеждат още по-контрастни на фона на стари съветски танкове и бронирани машини от 60-те години на миналия век, които, съдейки по видеоклиповете в същите социални мрежи, се извеждат на фронта.
Парадът мина и без въздушната част, като за евентуалната му отмяна по-рано съобщи прессекретарят на Путин Дмитрий Песков. Обикновено полетите на самолети и хеликоптери се отменят поради лошо време, но тази година на 9 май над Москва имаше ясно небе.
Шест дни преди парада, на стотина метра от мястото, където днес стоеше Владимир Путин, два дрона избухнаха над покрива на Кремъл. Въпреки че ръководството на Украйна официално обяви, че не е замесено в тази атака, от Кремъл заявиха, че зад нея стоят Киев и Вашингтон.
Именно с риска от внезапна поява на дронове може да обясни отмяната на въздушната част от парада. Десетки самолети, включително стратегически бомбардировачи, тежки транспортни "Руслани" и много други самолети, трябваше да прелетят над Червения площад на малка височина. Достатъчно би било един дрон да се намеси във въздушния строй и рискът от авиационно произшествие да стигне изключително високи стойности.
Друга особеност на този парад е присъствието на трибуните на наемници от ЧВК "Вагнер", които дикторът нарече "бойци от щурмовите отряди". Така най-често се наричат вагнеровците в докладите на Министерството на отбраната.
Точно обаче преди парада отношенията между ръководителя на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин и Министерството на отбраната се изостриха. Пригожин остро критикува руското командване, буквално го ругае. Може би това може да обясни факта, че дикторът, както миналата година, така и тази, не произнесе думата "Вагнер".
Пунктове за набиране на доброволци за армията както и по договорна служба бяха разположени обаче на много места в градовете на Русия в днешния празничен ден.
Източник: News.bg
Прочети цялата публикация




Няколко души загинаха при пожар на строителен обект в Брюксел
Челси платил близо 300 милиона за юноши на Ман Сити
От колежа - в армията: Русия ограничава приема в десети клас
„Чухме как хора крещят и видяхме бягащата тълпа“: Нападение с нож на Акропола в Гърция. Има ранени
Швейцарски журналист разби ФИФА: Парите ще потекат, а всички ще бъдат поканени да мълчат
След финала: Де ла Фуенте и Скалони плачат от гордост и мъка
Д-р Петър Кичашки: Новият Златен телец
Христо Янев след драмата в Ирландия: Показахме характер и отборен дух
Станка Златева отчете изплащането на наследени финансови щети в огромен размер
Кармен Електра се завръща в Playboy три десетилетия след първата си поява (СНИМКИ)
Домът на футбола (23.07.2026)
Пожар край бивш завод на изхода на Асеновград
Роналдо и Роберто Карлош си купиха футболен клуб в Бразилия
Вратарят на ЦСКА 1948: Имахме много положения, дано всичко си дойде на мястото на реванша
Димитров: Късметът не беше на наша страна
Наставникът на Апоел Тел Авив: Лудогорец е ниво Шампионска лига
Правителствен кораб от времето на социализма става изкуствен риф в Черно море (ВИДЕО+СНИМКИ)
Георги Костадинов: Това беше горд и европейски Левски
ЦСКА 1948 запази равенството в Търнава и остави всичко за София
Маймунче се роди в зоопарка в Стара Загора