Ще опазят ли воюващите страни в Судан цивилните граждани ?

След почти седмица преговори, воюващите страни в Судан подписаха споразумение за облекчаване на страданията на цивилното население, но не постигнаха напредък към постигането на мир. Това съобщи БиБиСи.
Това е първата стъпка към оказване на помощ на хванати в капан цивилни. Воюващите фракции се съгласиха да позволят безопасно преминаване на хората, напускащи бойните зони, да защитят хуманитарните работници и да не използват цивилни като живи щитове.
Не бе постигната обаче договорка за прекратяване на огъня. Въздушните удари и престрелките в столицата Хартум продължават.
Преговорите се провеждат с посредничеството на САЩ и Саудитска Арабия, страната домакин.
Американски служители заявиха, че предпазливо се надяват, че сега има импулс за безопасното доставяне на хуманитарни доставки, тъй като и двете страни се ангажираха да пуснат крайно необходимата хуманитарна помощ след грабежи и атаки, насочени към помощта. Те поясниха, че двете воюващи страни са далеч от постигането на мирно споразумение.
Междувременно Саудитска Арабия посочва, че има още работа за вършене, Ще последват други стъпки и най-важното е да се придържаме към това, което беше договорено, твърдят официалните лица.
Припомняме, че размириците в страната избухнаха в средата на април. Армията на страната и паравоенните сили влязоха в сблъсък за властта в страната. На няколко пъти враждуващите страни сключваха примирие, но то бе нарушавано. ООН и други международни организации опитват да окажат натиск за прекратяване на огъня. В крайна сметка воюващите страни седнаха на масата за преговори, но, престрелките продължават.
Конфликтът взе живота на стотици хора, а ранените са хиляди. Над 700 000 души са напуснали Судан от началото на военните действия. Президентът на САЩ Джо Байдън пък даде зелена светлина за налагането на санкции срещу Судан.
Прочети цялата публикация



Дмитрий Медведев: Спокойният ви сън свърши! Подгответе се за още дронове
Управляващите в Молдова отново заговориха за обединение с Румъния
Какво ще стане, ако Путин реши да нападне балтийска държава
Двама турски моряци са ранени при нападение с дрон на турски товарен кораб в Черно море
Костадинов критикува политиката на правителството по отношение на Украйна и европейския дългов гаранционен механизъм
Дмитрий Медведев за дрона в Румъния: По-добре гражданите на страните от ЕС да са подготвени - това е само началото. Води се война
Украйна удря по логистиката на Русия: как успя и колко още?
ВСУ извършиха масирана атака с дронове срещу Волгоградска област
ООН предупреждава за опасна ескалация на конфликта между Русия и Украйна
От високи дългове към високи приходи: Гърция стана за пример
Часове след обявеното примирие: Нова ракетна атака от Ливан срещу Израел
A$ap Rocky с първи концерт в България през октомври
Арина Сабаленка демонстрира класа срещу Наоми Осака и продължава напред на Ролан Гарос
Dolce Vita с ограничен бюджет: Топ 6 бюджетни места в Италия за перфектна почивка тази година
Мистериозната болест, която лекарите бъркат с панически атаки при жените
Има ли Израел тайни военни бази в Ирак?
Инфлацията през май в еврозоната ще бъде обявена днес с очаквания за покачване
С вой на сирени в цялата страна отдаваме почит към Ботев и героите на България
2 юни: Денят, в който природата постави България на колене
52-годишен уби шестима в Айова и се застреля