Fakti.bg | 14.05.2023 16:50:28 | 77

През Рио Гранде! САЩ отбелязват рекорден наплив от мигранти на границата с Мексико


Администрацията на американския президент Джо Байдън обеща, че нейната стратегия за контрол на границата ще доведе до успех с течение на времето, въпреки рекордния приток на мигранти на границата с Мексико на фона на отпадането на имиграционните ограничения във връзка с КОВИД-19, описани в "Разпоредба 42", чийто срок на действие изтече в четвъртък, отбелязва вестник “Вашингтон пост”.

След повече от три години срокът на действие на разпоредбата, влязла в сила по време на управлението на бившия президент Доналд Тръмп, изтече. Тя позволяваше бързото експулсиране на мигранти, пресичащи границата, в това число и на търсещите убежище, използвайки пандемията като оправдание, пише Би Би Си.

Какво представлява "Разпоредба 42"?

Разпоредбата води началото си от закон от 1944 г., известен като Закон за общественото здраве, който предоставя на американските власти извънредни правомощия за предотвратяване на разпространението на заразни болести.

През март 2020 г. администрацията на Тръмп реши да се възползва от този закон, като се позова на необходимостта да се спре разпространението на КОВИД-19 през американските граници. При наличието на "Разпоредба 42" властите успяха бързо да отстранят мигрантите, пресичащи нелегално границата с Мексико. По данни на Службата "Митници и гранична охрана" от влизането в сила на разпоредбата до сега са експулсирани около 2,8 милиона души.

Защо се стигна до прекратяването на “Разпоредба 42”?

След стъпването си в длъжност през януари 2021 г. Байдън и негова администрация запазиха политиката и продължиха да я защитават като мярка за запазване на общественото здраве в продължение на повече от година. Позовавайки се обаче на вече минималния риск за общественото здраве във връзка с КОВИД-19, през април 2022 г. Центърът за контрол и превенция на заболяванията на САЩ , който надзирава здравната политика на страната, сигнализира, че ще прекрати действието на разпоредбата.

През януари администрацията на Байдън обяви, че прекратява обявената извънредна ситуация, свързана с коронавируса. Това постави и краят на действието на “Разпоредба 42” за справянето с миграцията. Този четвъртък бе определен като краен срок на официалното извънредно положение в страната и последен ден, в който политиката може да бъде използвана, пише британското издание “Гардиън”.

Какво се случва на границата?

През тази седмица броят на незаконно преминаващите границата надхвърли 10 000 души на ден, което е най-високото ниво досега. Хиляди мигранти пресякоха реката Рио Гранде в района на град Браунсвил, щата Тексас, а други успяха да преминат бреговете на реката в близост до Ел Пасо. Двата гранични града са разположени на около 1300 километра един от друг, но ситуацията с мигрантския наплив в тях е почти идентична.

В сряда в съоръженията за настаняване по границата е имало около 28 000 задържани мигранти, което далеч надхвърля капацитета им, съобщиха източници на агенция Ройтерс. За да се справи с наплива, министерството на вътрешната сигурност е разположило по границата още 24 000 служители на правоохранителните органи и 1500 военнослужещи.

Междувременно Мексико също изпрати войски на границата си с Централна Америка, за да контролира очакваното увеличение на мигрантите, които се опитват да достигнат САЩ.

Тъй като съоръженията на граничните служби и центровете за обработка на документи са препълнени до краен предел, длъжностни лица разрешиха допускането в страната на мигранти без назначаването съдебни дати за получаване на разрешение за пребиваване на местата, където капацитетът на съоръженията е надхвърлиl 125% от общия капацитет или се стигнало до превишаване на други прагове. Федерален съдия обаче реши да се намеси в свободното освобождаване на редица задържани мигранти като блокира плана за допускането им на територията на страната, издавайки временна ограничителна заповед.

Налагането на временна забрана прекъсва за кратко натиска върху администрацията на Байдън, имайки предвид, че високопоставени представители на Вашингтон многократно уверяваха, че са напълно подготвени за напрежението по границата и имат по-широка стратегия, която ще намали преминаванията.

С изтичането на срока министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас публикува видеообръщение в “Туитър”, в което предупреждава, че "хората, които пристигат на границата, без да използват законен път, ще бъдат считани за нямащи право на убежище". "Не вярвайте на лъжите на трафикантите. Границата не е отворена”, добави той. "Наясно сме с предизвикателствата, пред които ще се изправим през следващите дни и седмици, и сме готови да ги посрещнем. Подготвяхме се за този момент в продължение на почти две години и нашият план ще даде резултати", каза Майоркас. "Ще отнеме време тези резултати да бъдат напълно реализирани. От съществено значение е всички да се съобразяваме с това.", отбеляза министъра.

През последните три години граничните служители на САЩ използват законите, свързани с пандемията, въведени по време на управлението на Тръмп, за да експулсират безпричинно преминаващите границата и да ги връщат обратно в Мексико или в родните им страни. Администрацията на Байдън заменя пандемичните мерки по "Разпоредба 42" с нова политика за извънредни ситуации, която ще улесни властите при депортирането на незаконно преминали лица, търсещи убежище, като същевременно ще разшири възможностите на мигрантите да кандидатстват за законно достигане до територията на Съединените щати, отбелязва "Вашингтон пост".

“Разпоредба 8”

“Разпоредба 8” от Кодекса на федералните разпоредби, включва миграционно законодателство от преди пандемията и описва процесите за работа с мигрантите по границата. Сега този закон отново ще представлява правната основа на имиграционната политика на САЩ. И макар че тази разпоредба диктува налагането на ускорени процеси за депортиране, тя дава на мигрантите повече време да подадат молби за убежище, отколкото имаха преди, когато в сила беше “Разпоредба 42”, отбелязва “Ай Би Си Нюз”.

За разлика от “Разпоредба 42”, в “Разпоредба 8” се дава възможност на повече мигранти да поискат убежище и да бъдат проверени за наличието на “основателен страх” от завръщането им в родните им страни. Тези, за които се прецени, че отговарят на условията, се обработват за допускане на територията на САЩ и трябва да се явят пред имиграционен съд, а тези, които не отговарят на условията, се депортират.

Мигрантите, хванати да преминават незаконно, се експулсират възможно най-бързо и след това подлежат на пет или десетгодишни забрани, ако бъдат хванати да влизат отново незаконно в страната. В съответствие с “Разпоредба 42” такива последици не съществуваха, отбелязва Би Би Си.

Ситуацията на границата

В Ел Пасо хиляди мигранти продължаваха да се насочват към две масивни врати, разположени на приблизително километър и половина една от друга, които отварят и входа към САЩ. Американските власти насочват мигрантите към портите на граничната стена, обозначени като "Врата 40" и "Врата 42", превръщайки речната равнина източно от центъра на Ел Пасо в огромна чакалня на открито, пише в. “Вашингтон пост”.

"Искаме само да преминем, но процесът е толкова бавен", каза 26-годишният Хесус Хуарес от Венецуела, който сподели, че е прекарал един месец, прекосявайки няколко държави, за да достигне до американската граница. Граничните власти периодично отварят вратите, за да позволят на групи от по 10 или 15 души да влязат за обработка на документи и да поискат закрила от САЩ. "Но пристигат още 100", добави той.

В продължение на месеци американските служители прогнозираха, че ще настъпи миграционна вълна, след като вече няма да могат бързо да експулсират преминаващите границата, използвайки пандемичните ограничения.

В меморандум, издаден в сряда от началника на граничната служба Раул Ортис, се разрешава на ръководителите на съоръженията в пренаселени райони по границата бързо да освобождават и допускат до територията на САЩ мигранти, като използват правомощието, наречено "предсрочно освобождаване с условия". Мигрантите ще бъдат проверявани и задължени да се явят пред имиграционните власти на САЩ в рамките на 60 дни.

Според меморандума на Ортис "решението за предсрочно освобождаване на негражданин все още трябва да се взема индивидуално за всеки отделен случай, като се разглеждат всички факти и обстоятелства към момента на проверката на негражданина, и само ако е налице спешна хуманитарна причина, като например осигуряване на безопасността, здравето и сигурността на отделния негражданин, или значителна обществена полза, оправдаваща предсрочното освобождаване".

В документа се отбелязва, че през изминалата седмица граничният патрул е срещал средно по 8750 мигранти на ден, което е над два пъти повече от пика на кризата през 2019 г., когато рекорден брой семейства от Централна Америка затрупаха администрацията на Тръмп.

Късно в четвъртък обаче окръжния съдия Т. Кент Уедъръл постанови, че новият план за освобождаване е “съществено неразличим” от подобна разпоредба, която самият той определил като незаконосъобразна в решение от март. "И в двата случая чужденците се освобождават в страната по бързата процедура, без да им се образува производство за отстраняване, с малка или дори никаква проверка", пише Уедъръл. В предишното му решение се казва, че администрацията на Байдън е превърнала границата на САЩ “в нищо повече от малка неравност” по пътя на нелегалните мигранти към страната. Заповедта на Уедъръл ще остане в сила за 14 дни.

Хиляди мигранти, предимно от Венецуела, пресичат Рио Гранде в района на Браунсвил, като голяма част от тях използват надуваеми плавателни средства. Войските на Националната гвардия на Тексас и щатската полиция, изпратени от губернатора Грег Абът, се опитваха да попречат на мигрантите да се изкачат по бреговете на реката, но много от тях в района на Браунсвил изглежда са успели да преминат въпреки това и са се наредили сред хилядите други на опашките за обработка на документи в палатките на граничната служба, отбелязва “Вашингтон пост”.

На другия край на щата Тексас, в град Ел Пасо, където Рио Гранде не е нищо повече от малка рекичка, добре отъпкана пътека от мексиканската страна води надолу по речния бряг до насип, където след прескачането на няколко речни камъни, се достига до отсрещната страна. След като мигрантите преминат центъра на реката - далеч от официалния граничен пункт - те влизат в Съединените щати нелегално. Така, след като преминат през отвор в разположената на границата мрежа, те стават част от множеството нелегални мигранти, чакащи да бъдат допуснати до центровете за настаняване.

Мигрантите се оплакват, че не виждат международни организации, които да им се притекат на помощ, докато чакат в палатковите лагери, които са изградили в този своеобразен коридор, разделен от територията на Съединените щати с решетките на граничната стена. "Никой не ни е помогнал. Никой", казва Анхел Моран, 50-годишен венецуелец, който заявява, че е чакал шест дни. "Никога не съм виждал международна група тук. А тук има болни деца, които дишат прах по цял ден и цяла нощ. Чувствам се безпомощен, когато гледам това и не мога да направя нищо, за да помогна. Кой трябва да помогне на тези деца и техните майки?"

В приютите от мексиканска страна и по улиците на Сиудад Хуарес мигрантите бяха изправени пред избор: да преминат сега или да изчакат напрегнатата ситуация да отмине, отбелязва “Вашингтон пост”.

Северино Исмаел Мартинес Сантяго, директор на приюта "Пан де Вида" в Сиудад Хуарес, мексикански граничен град, намиращ се от другата страната на границата срещу Ел Пасо, заяви, че голяма част от мигрантите са объркани и не знаят какво ще означава отмяната на правилата по "Разпоредба 42". "Те са дезинформирани. Те вярват, че когато се прекрати действието на "Разпоредба 42" вратите към САЩ ще бъдат отворени и те ще могат да преминат", заяви Мартинес. "Но това е далеч от истината. За тях това ще бъде в пъти по-лошо", добави той.

Представители на администрацията на Байдън казват, че увеличат депортациите и ще наложат нови ограничения за търсещите убежище, които преминават границата нелегално, когато действието на "Разпоредба 42" бъде прекратено, припомня изданието.

Мартинес призова хората, които смятат да преминат нелегално границата на САЩ, да изчакат, ако това е възможно. "Виждате ли какво става?", попита той. "Въпросът с влизането в САЩ остава все още нерешен. Защо рискувате живота си, живота на вашите деца? Защо трябва да идвате, ако тук ви очаква само страдание? Изчакайте шест месеца, за да видите как ще се развият нещата.", заяви той.

Какво следва след прекратяването на действието на “Разпоредба 42”?

Тази седмица администрацията на Байдън въведе нови правила, които ще отказват убежище на почти всички мигранти, които преминават нелегално, припомня Би Би Си.

Строгите мерки до голяма степен ще забранят на мигрантите, които са преминали през други държави по пътя си към границата между САЩ и Мексико, да подават молби за убежище в САЩ, както и тези, които не са подали предварително молба чрез мобилното приложение.

Според Службата “Миграция и гранична охрана” нелегално преминалите ще бъдат депортирани, ще им бъде забранено да влизат отново на територията на САЩ в продължение на пет години и ще бъдат “считани за неотговарящи на условията за получаване на убежище”. Новите правила вероятно ще бъдат оспорвани от групи за защита на имигрантите.

Администрацията на Байдън планира да открие нови центрове за обработка на мигранти в Колумбия и Гватемала в опит да помогне за намаляване на имиграцията без документи. Мексико се съгласи да продължи да приема по 30 000 мигранти месечно от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела, стига те да пристигат в страната по въздух. От своя страна САЩ се съгласиха да приемат общо до 100 000 души от Хондурас, Гватемала и Салвадор, които имат семейства в САЩ.

Симеон Томов, БТА

Прочети цялата публикация