Fakti.bg | 18.05.2023 16:19:09 | 193

Казахстан: как се печели от санкциите срещу Русия


Дребни търговци в Казахстан печелят добре от западните санкции срещу Русия. Над 20 пъти е нараснал износът на електроника от Казахстан за Русия. Границата преминават и много други "специални стоки".

Нова онлайн система в Казахстан ще извършва мониторинг на вноса и износа на стоки, произведени в чужбина. Има съмнения, че казахстански фирми изнасят забранени стоки в Русия.

"Износът на електроника от Казахстан за Русия се е увеличил 22 пъти, което буди подозрения у нашите международни партньори", се казва в запитване на депутати до правителството в Астана. Според тях става дума за прикрит износ на стоки от трети държави, фигуриращи в списъците със санкции, или за фалшив транзит, при който стоките от Европа дори не влизат в Казахстан, а се препродават на крайни клиенти, зад които се крият руски компании.

Нови мерки срещу централноазиатските държави?

Официални представители на САЩ и Великобритания са предупредили партньорските си държави от Централна Азия, в това число и Казахстан, че ако нарушават режима на санкции срещу Русия може да им бъдат наложени вторични санкции. "Не говорим за айфони или перални, а за компютърни технологии, които могат да се използват за контрол на ракети и дронове, които руската военна машина използва, за да убива цивилни и войници в Украйна. Наблюдаваме го от началото на войната - рязко покачване на износа на дадени стоки от Казахстан към Русия”, коментира заместник-министърът на търговията на САЩ Матю Акселрод.

Бизнес за сметка на санкциите

35-годишният Андрей се връща в родния си Казахстан от Новосибирск, където е живял 10 години, преди в Русия да бъде обявена частична мобилизация. Според него "американските заплахи и мерки за възпиране" няма да имат ефект над търговията с Русия. "Как ще затворят граница, дълга 7500 километра? Това не е възможно! Само в Източен Казахстан хиляди хора се издържат от търговия с руската република Алтай. Търговците на дребно там работят от 1990-те години", обяснява Андрей. Самият той пренася "специални товари" до Русия в почивните си дни.

"Само 130 километра са до руската граница, пътят е добър. С граничарите няма проблеми - особено, когато носиш електроника или резервни части за коли". Мъжът е доволен, че търговията с Русия му помага да припечели нещо допълнително.

Какво се търси най-много в Русия?

Сабит, който държи магазин за електроника, потвърждава, че тъкмо тези "специални стоки" са най-търсени в Русия. "В началото се интересуваха основно от платки и памет за компютри, видеокарти и друг хардуер. Сега търсят дронове и екшън камери", казва мъжът.

Също както Андрей, Сабит и служителите му често сами носят поръчките до Русия. Той знае отлично, че електронните стоки са продукти с двойна употреба, на които са наложени санкции от Запада. Затова и всяко пътуване до руската граница се премисля обстойно. "Когато се разбра за новата система за мониторинг, това подплаши онези, които пренасяха стоки до Русия в големи камиони. За нас с малките бизнеси е по-лесно", обяснява Сабит. "Това си е бизнес! Особено за хората в Източен Казахстан, където доходите са много по-ниски от тези в Астана", казва търговецът.

Подкрепа за Русия

Този "бизнес" обаче си има и лоши страни. Всички, с които ДВ разговаря, казват, че стоките, които се търсят от Русия, са станали много по-скъпи в Казахстан. Частите за компютри, лаптопите, домашните потреби и офис-техниката са поскъпнали осезаемо.

"Клиентите ни в Русия изглежда не се притесняват от повишаването на цените. Запитванията не намаляват. Това от една страна е добре, но от друга местните вече купуват по-малко, което е лошо", казва Андрей.

Има и още нещо важно, допълва търговецът. "В Източен Казахстан много хора подкрепят Русия". Андрей вярва, че ако Западът наложи вторични санкции на Казахстан, броят на поддръжниците на Кремъл в региона дори ще нарасне.

Прочети цялата публикация