Fakti.bg | 21.05.2023 17:30:51 | 131

Големите празненства за Манчестър Сити стартираха след победа над Челси (ВИДЕО)

Отборът на Манчестър Сити победи с 1:0 у дома тима на Челси и започна със същинските празненства по повод титлата във Висшата лига. Третият пореден успех на „гражданите” в английския шампионат бе узаконен още вчера, когато Арсенал загуби от Нотингам Форест и окончателно загуби и шансове за първото място.

Въпреки протоколния характер на срещата днес, футболистите на Пеп Гуардиола подходиха сериозно и записаха пореден успех през кампанията.

Единствения гол в мача вкара Хулиан Алварес, който регистрира 16-я си гол от началото на кампанията, като аржентинецът се нарежда на втора позиция в голмайсторската листа на „гражданите”.

Двубоят започна с шампионски шпалир от играчите на Челси за футболистите на Манчестръ Сити, които излязоха на терена в компанията на своите деца.

Още в първите три минути на срещата домакините създадоха две много добри опасности за гол., Първо Калвин Филипс имаше шанс да обстрелва вратата на Челси, но Фофана подложи крак и изби в корнер. След центрирането от ъгловия удар, отбраната на гостите отново не се справи добре, и Серхио Гомес от своя страна също отправи силен шут, но не уцели вратата.

Натискът на домакините даде резултат в 12-ата минута, когато Хулиан Алварес „разпечата” вратата на гостите. След грешка на Фофана при изнасянето на топката, „гражданите” организираха мълниеносна контраатака, при която Палмър изведе Алварес отдясно, а аржентинецът с кинжален удар не остави шансове на Арисабалага. Това бе 16-то попадение за нападателя от началото на сезона. Голът на Алварес също бе под номер 100 за Сити у дома през сезона във всички състезания. Това са цели 34 попадения повече от всеки друг отбор в Топ първенствата на Европа. За сравнение, в Германия Байерн Мюнхен е отбелязал 66, Манчестър Юнайтед – 65, Борусия Дортмунд – 58 и Реал Мадрид – 57.

Футболистите на Челси трудно намираха отговор на атаките на своите противници, а Щефан Ортега на вратата на домакините нямаше абсолютно никаква работа. Малмър имаше добра възможност да увеличи преднината на своя тим, но ударът му бе избит от Чалоба пред голлинията.

В 29-ата минута Фил Фоудън бе на сантиметри от това да се разпише. Калвин Филипс намери английския национал с дълъг пас отдясно по нападението на Сити. Фоудън овладя с едно докосване и веднага опита прехвърлящ удар по диагонала. Топката мина над Арисабалага, но не попадна в рамката на вратата и излезе на сантиметри от десния страничен стълб.

Едва в 33-ата минута отбраната на Сити се пропука. Кай Хаверц изведе с отличен пас Рахийм Стърлинг зад отбраната на домакините, той напредна добре, но останал сам срещу вратаря на „гражданите”, не успя да го преодолее. Стърлинг стреля по земя, но Ортега спаси с крак. Това бе първият точен удар за лондончани от началото на срещата на „Етихад”.

Две минути по-късно столичани бяха още по-близо до това да изравнят. Люис Хол получи отляво и центрира остро на далечната греда към Галъхър. Той стреля с глава, но прати топката в левия страничен стълб, а веднага след това стражът на домакините изби с крак и предотврати сигурен гол.

През втората част темпото в мача спадна осезаемо, като двата тима откровено доиграваха мача. В 71-ата минута Хулиан Алварес реализира нов гол във вратата на Челси, но той бе правилно отменен заради игра с ръка на Рияд Марез, който асистира на аржентинеца. Положението бе разгледано в ВАР, но в крайна сметка главният рефер нямаше нужда от много време, за да отмени попадението.