Fakti.bg | 21.05.2023 21:06:13 | 124

Олимпиакос с Везенков загуби от Реал Мадрид във финала на баскетболната Евролига

Олимпиакос, предвождан от своя лидер Александър Везенков, загуби от Реал Мадрид във финала на баскетболната Евролига. „Белите“ надвиха гранда от Пирея със 79:78.

Българинът завърши с 29 точки финалния двубой, който бе загубен едва 3 секунди преди края с първите точки в мача на Серхио Йул.

Първа четвърт

Мачът започна с шестминутно закъснение заради технически проблем. Още в самото начало на срещата Александър Везенков се опита да донесе първата преднина в мача на своя тим, но за съжаление пропусна.Стрелбата на българския национал не беше на ниво в първите минути от срещата, но пък рожденикът в днешния ден Айзея Кенън изригна с две поредни тройки. Първите точки на Везенков дойдоха при 9:9, когато реализира кош и едно нарушение.

Баскетболистите на Реал бяха разконцентрирани в началото, а рециталът на Кенън от далечно разстояние продължи с третата тройка за 17:10. Веднага след това гърците отново направиха добра защита и Везенков отбеляза седмата си точка в мача за 19:10, а малко по-късно добави и деветата си при 24:12.

Все пак отборът Реал върна една от сериите на своя съперник и скъси пасива си до 7 точки - 24:17 след първата четвърт, в която Везенков постигна 9 точки, 2 борби и 1 асистенция.

Втора четвърт

„Лос бланкос" започнаха вихрено втората част и отвърнаха със серия от 3:9 в началото за 27:24. Везенков се намеси с ключова борба в нападение, като впоследствие бе фаулиран и реализира два пъти от наказателната линия - 29:24.

Героите на Реал Мадрид от полуфинала - Валтер Таварес и Серхио Родригес, изведоха отбора си до пълен обрат при 29:31. Реал Мадрид стигна до 42:38 след тройки на Фабиен Козер и Антъни Рандълф. Момчетата на Йоргос Барцокас по всяка вероятност трябваше да се опитат да подобрят играта си в защита, като след две последователни успешни защити и нови две точки от Везенков плюс тройка на Шакийл МакКисик се образува ново равенство при 45:45.

Трета четвърт

След като мадридчани продължаваха да бележат от далечно разстояние, Александър Везенков се намеси и записа триточково изпълнение, за да върне водачеството в ръцете на Олимпиакос при 51:50. Айзея Кенън пък отговаряше собственоръчно на високата успеваемост при стрелбата от далечно разстояние и с петата си тройка от шест опита "червено-белите" поведоха с 54:52 след изиграването на първите три минути и половина игра. ​

Везенков обаче разгада зоновата защита на "белите" и я разби през най-слабата ѝ страна - фала, за да реализира от средно разстояние през ръката на Таварес за 59:54. След това обаче тимът на Чус Матео достигна до изравняване при 59:59, наказвайки пропуск на Везенков и грешка на Папаниколау. С важна минисерия от четири поредни точки обаче Олимпиакос се озова напред с 63:59 преди началото на последната четвърт.

Последна четвърт

Везенков направи фантастична пресечка към коша - националът завърши след асистенция на Костас Слукас, а след това наниза първата си тройка в мача, и то от деветия метър - 68:61 Фабиен Козер върна тройката след таймаута за "белите", но Шакийл МакКисик се погрижи да възстанови аванса от шест точки на Олимпиакос при 70:64.

След това пък на Чус Матео му бе отсъдено техническо нарушение и Везенков отбеляза 29-ата си точка в мача, като така изравни вечния рекорд на Шейн Ларкин за най-много точки във финален мач. Таварес съкрати две точки от изоставането на своя отбор, преди Айзея Кенън да реализира от средно разстояние за 78:72 при оставащи 2:10 до края на редовното време. Неудържимият Серхио Родригес направи резултата 78:74, но след това Кенън се отличи с ключово отиграване в защита срещу Таварес и така донесе ново притежание на "червено-белите".