Fakti.bg | 25.05.2023 11:16:51 | 70

Белгород: кои са руснаците, които се бият за Украйна


"Мечтите стават реалност! Вече съм част от легиона "Свободата на Русия"." Това са думи на бившия вицепрезидент на държавната руска банка "Газпромбанк" Игор Волобуев. В канала на легиона в "Телеграм" има данни за редица руски военни, които са преминали на страната на Украйна и дори разкриват имената си.

Вече е ясно: срещу Русия воюват не само украинци, но и руснаци. До момента се знае за две подразделения, сражаващи се редиците на украинската армия, които са изцяло сформирани от граждани на Русия - т.нар. легион "Свободата на Русия" и "Руски доброволчески корпус".

В понеделник бойци на тези отряди обстрелваха руския регион Белгород. Пред първи канал на украинската обществено-правна телевизия Андрий Юзов от украинските тайни служби заговори за "операция за освобождение на области в региона Белгород от режима на Путин".

Какво представляват двете руски структури в украинската армия

За съществуването на легиона "Свободата на Русия" се знае най-късно от април 2022 насам. Твърди се, че той включва пленени руски войници, решили да преминат на страната на Украйна, както и доброволци с руски паспорт. Бившият депутат от Думата Иля Пономарьов, който представлява подразделението публично, казва пред ДВ, че то се състои от около 500 души. През 2014 той беше единственият руски депутат, гласувал против анексирането на украинския полуостров Крим.

Второто формирование, "Руският доброволчески корпус", съществува от август 2022 насам, казват пред ДВ неговите основатели. Те не издават информация за броя на бойците, но вероятно те са между 30 и 150 души. Един от основателите на корпуса - бизнесменът Денис Капустин, съобщи още през 2022, че от есента на миналата година отрядът участва в боевете срещу Русия заедно с украинската армия.

Идеологията на подразделенията

В социалните мрежи "Руският доброволчески корпус" обявява, че неговите членове са етнически руснаци с дясно-консервативни възгледи. На бъдеща Русия те гледат като на държава за руснаците: "Искаме национална държава на руснаците на тези територии, които са изконно руски, отчитайки териториалната цялост на Украйна, Беларус и останалите съседни страни. Искаме да построим държава на руснаците, която да живее в мир с всички съседни народи", пише в мрежата боец под името "Кардинал". Членовете на легиона "Свободата на Русия" не декларират публично политическите си възгледи. По думите на Иля Пономарьов подразделението е обединено единствено от идеята за противодействие на агресията.

Лицата на подразделенията и тяхното финансиране

И двете руски военни формирования в украинската армия имат свое политическо представителство. "Руският доброволчески корпус" се е присъединил към новата организация на руските емигранти "Граждански съвет", създадена в Полша. Нейният международен секретар Анастасия Сергеева заяви пред ДВ, че организацията обединява активисти от националните републики на Руската федерация, които поддържат правото на народите на самоопределение. За издръжката на "Граждански съвет", набирането на нови бойци и тяхното обучение Сергеева набира частни дарения.

Политическият говорител на легиона "Свободата на Русия" Иля Пономарьов обясни пред ДВ в края на 2022, че се занимава с политически разговори с представители на различни страни, както и с взаимодействието с медиите от името на формированието. За неговата текуща дейност се събират средства в криптовалута. За разлика от "Руския доброволчески корпус", който допуска отделянето на регионите от Руската федерация, легионът заявява, че целта му е да "запази единна и неделима Русия в границите от 1991 година". Въпреки това на регионите ще трябва да бъдат дадени широки правомощия и да бъде запазена тяхната етническа идентичност.

Как се набират бойците

Преди да започне сътрудничеството с "Граждански съвет", доброволческият корпус е приемал в редиците си само руснаци, които вече са се намирали зад граница. По техни думи много от тях след 2014 година са участвали в бойни действия на страната на Украйна в състава на полка "Азов". Сега с набирането на нови попълнения се заема "Граждански съвет". Днес приемат и хора, които се намират в Русия. Потенциалните доброволци могат да попълнят формуляр на сайта на Съвета или да изпратят мейл на криптиран акаунт. "Оттам нататък установяваме контакт чрез защитени системи", казва Сергеева, без да назовава подробности.

Както обясни преди време Алексей Арестович, бивш съветник на шефа на кабинета на президента Зеленски, в легиона "Свободата на Русия" първоначално се записвали само руски военнопленници, които били променили възгледите си. Но и легионът вече приема и хора, намиращи се на територията на Русия. От тях се изисква да представят биографични данни, включително за това дали имат военен опит, както и снимки на личните им документи. Оттам нататък кандидатите се подлагат на тест с детектор на лъжата, както и на проверка от психологическа и атестационна комисия.

След неуспешен опит да се обединят, представителите на двете руски подразделения в украинската армия се отнасят с недоверие едни към други. Те обаче не си отправят критики публично.

Автор: Сергей Сатановский

Прочети цялата публикация