Как войниците на Украйна се готвят за контранастъпление

В една тренировъчна база в Запорожието украински войници се обучават как се щурмува и превзема вражески окоп, как се залавят противникови войници, как се осигурява широк периметър за придвижването на войсковите части. Обучението им е част от подготовката на украинските части за предстоящата контраофанзива, пише Андреа Беер за АРД, която е била допусната да проследи учението.
"Или продължавате напред, или се оттегляте и се прегрупирате, но оставате винаги в движение“, се чуват наставленията на един от военните инструктори. Той припомня на войниците и това, че окопалите се руски войници ще са в по-изгодна позиция, тъй като ще се намират в положение на самоотбрана.
"Да дадем възможно най-малко жертви"
„Искаме да спасим колкото се може повече наши войници. Затова подобряваме бойните им умения", казва инструкторът. „На колкото повече неща ги научим тук, толкова по-малко кръв ще пролеят нашите войници при контранастъплението“, казва още той пред АРД.
Костянтин Васичински е офицер от активния резерв, който от един месец е ангажиран с обучението на войниците от тази бригада. Дядото на четири внучета е прекратил военната си служба още преди 20 години, но се върнал в армията, когато започнали бойните действия в Донбас през 2014 година. Преди 1 година бил ранен, след което започнал да обучава войници.
"Не подценявайте врага"
Малко по-нататък, на близкия хълм, група бойци от Националната гвардия тренират отблъскването на руска атака – задачата им е да осигурят защита на местното население, подложено на бомбардировки от въздуха и на тежък артилерийски обстрел на руската страна. Техен инструктор е Олех. „Трябва да сме максимално добре подготвени и да сме готови за най-лошото, защото руската армия воюва вече от една година и е натрупала доста боен опит. Никога не трябва да подценяваме врага“, казва офицерът пред АРД. След това той разказва как доставяните на украинската армия западни оръжия разширяват нейните възможности – включително в тактическо отношение.
„Постоянните тренировки, добрите оръжия и бойният опит са решаващите фактори, които могат да спасят живота на войника при контакт с противниковите бойци“, казва Олех. Мисълта за това, че могат да попаднат в руски плен, тревожи някои от войниците. Офицерът познава и войници, които вече са били в руски плен. Самият той не знае какво би избрал, ако попадне в такава ситуация – да остане в плен или да умре. Казва още, че за такива случаи някои украински войници държат в себе си граната, която да използват, ако им се наложи.
"Вярваме в силите си"
„Ще направим необходимото, за да прогоним окупаторите от нашата страна. Нищо друго не искаме“, казва един от войниците. „Вярваме в нашите сили и знаем, че накрая всичко тук отново ще е част от Украйна“, добавя друг.
Автор: Андреа Беер АРД
Прочети цялата публикация



Наркозависими в армията: има ли Украйна проблем
Доц. д-р Борислав Цеков: Война на дронове
Украйна: когато наркотикът е единственото спасение на фронта
Путин е изправен пред растящото недоволство на руското общество
Зеленски се присмя на Путин: Той е откъснат от света! За повече от четири години определи и отложи 15 крайни срока за завземане на Донбас
Украйна атакува, а Путин мълчи. Защо?
Как Русия тероризира с дронове цивилните в Украйна
Руските войски са създали важен плацдарм за по-нататъшни сражения в Украйна
Сметката пристигна: Как Украйна и пазарите свиват „военната застраховка“ на Кремъл
В Кремъл явно вече се страхуват и от сянката си
Серина Уилямс се завърна достойно на Уимбълдън, но загуби от Джойнт
СНИМКИ: Всички интересни кадри от Франция - Швеция
Куман пое отговорност - оставката в Нидерландия е факт
Без изненади в играта "Познай резултата" след Франция - Швеция
Франция разгроми Швеция с 3:0 с два гола на Мбапе
Швеция си отива от Мондиал 2026 след загуба от Франция
Европрокуратурата задържа 8 заподозрени в България за измама със субсидии от 900 000 евро
Панахида в памет на Гунди и Котков бе отслужена в Кюстендил
Левски победи Радник Сурдулица с 5:0
Димитър Илиев прекрати своята кариера