Fakti.bg | 31.05.2023 07:15:54 | 105

ООН източва петрола от танкер край Йемен


ООН организира спасителна мисия за източването на петрола от закотвен край бреговете на Йемен супертанкер "Сафер", който е в окаяно състояние и може да се разпадне или да се взриви всеки момент и да предизвика невиждана по мащабите си екологична катастрофа, предава Ройтерс.

Операциите по спасяването на 1,1 милиона барела петрол от разпадащия се танкер ще започнат скоро, след като кораб за техническа поддръжка пристигна на място във вторник, съобщиха от ООН.

Представители на ООН предупреждават от години, че Червено море и бреговата линия на Йемен са изложени на риск, тъй като танкерът "Сафер" може да разлее четири пъти повече петрол, в сравнение с катастрофата на "Ексон Валдес" през 1989 г. край Аляска.

Танкерът "Индевър" с технически екип от Boskalis/SMIT е пристигнал край изоставения гигантски плавателен съд край бреговете на Рас Иса в Йемен, написа хуманитарният координатор на ООН в Йемен Дейвид Гресли в "Туитър".

Войната в Йемен доведе до спиране на операциите по поддръжката на "Сафер" през 2015 г. ООН предупреди, че структурната му цялост е значително влошена и има риск от експлозия.

ООН стартира кампания за набиране на средства, за да събере 129 милиона долара, необходими за изваждането на петрола от "Сафер"и прехвърлянето му на резервен танкер, "Навтика", който отплава от Китай в началото на април.

Операцията по спасяването не може да бъде платена от продажбата на петрола, тъй като не е ясно кой е собственикът му, казаха от ООН.

"Работата в морето ще започне много скоро. Допълнителното финансиране все още е важно за завършване на процеса", заявиха от ООН в своя акаунт в "Туитър".

Гражданската война в Йемен е напът да затихне, след като мирните инициативи се засилиха. Това стана възможно, тъй като Рияд и Техеран през март се съгласиха да възстановят дипломатическите връзки, прекъснати през 2016 г.

Евентуален разлив от танкера "Сафер" би унищожил девствени рифове, крайбрежни мангрови гори и друг морски живот в Червено море, би изложил милиони хора на силно замърсен въздух и би прекъснал доставките на храна, гориво и други животоспасяващи доставки за Йемен, където живеят 17 милиона, които се нуждаят от хранителна помощ.

Крайбрежните общности биха били засегнати най-силно. Стотици хиляди работни места в риболовната индустрия ще бъдат загубени почти за една нощ. Възстановяването на рибните запаси ще отнеме 25 години. Само разходите за почистване ще бъдат над 20 милиарда долара.

Източник: Ройтерс

Прочети цялата публикация