Fakti.bg | 04.06.2023 18:44:15 | 136

Реал Мадрид върти 1:1 с Билбао в прощалната среща на Карим Бензема

В прощалната среща на Карим Бензема с белия екип Реал Мадрид завърши 1:1 при домакинството си на Атлетик Билбао, което се оказа достатъчно за второто място в крайното класиране на Ла Лига. Капитанът реализира гола за своите от дузпа в 72-рата минута, след като Ойхан Сансет беше извел баските напред в 49-ата. През първото полувреме вратарят на столичани Тибо Куртоа беше отразил наказателен удар, изпълнен от Микел Весга.

До финалните минути това реми оставяше Реал на трета позиция за сметка на Атлетико Мадрид, но изравнителен гол на Виляреал за 2:2 в добавеното време срещу състава на Диего Симеоне запази предимството на “лос меренгес” от една точка пред градския съперник.

За Бензема това беше среща №648 за Реал, като той беше титуляр, а малко след гола си беше заменен. Очаква се от новия сезон носителят на “Златната топка” да заиграе в Ал-Итихад от Саудитска Арабия.

Този мач беше прощален за Реал още за Марко Асенсио и дълбоките резерви Мариано Диас и Еден Азар. Асенсио влезе като смяна, но също като Бензема беше изваден, за да обере овациите на публиката.

Така Реал приключва сезона с 41 победи, 8 равенства и 12 загуби във всички турнири. Това донесе на клуба два трофея - Суперкупата на Европа и Купата на Испания.

Атлетик пък се нуждаеше от победа, за да завърши евентуално седми, което щеше да го прати в Лигата на конференциите. Там обаче ще играе Осасуна.

Двубоят не започна според очакванията на Карло Анчелоти и не след дълго гостите стигнаха до дузпа. Тя беше отсъдена за игра с ръка на Тони Кроос. Застаналият зад бялата точка Весга обаче не успя да преодолее Куртоа, след като вратарят майсторски отрази. Минутата беше 10-та.

Реал успя да застраши противника чак в 24-тата минута, когато Винисиус Жуниор стреля опасно по земя, но Унай Симон спаси.

"Лъвовете" от Билбао обаче пак затрудниха отбраната в бялото. В 30-ата минута Юри Берчиче накара Куртоа да прави ново спасяване, а скоро след това дойдоха две разбърквания в наказателното поле на белгийския страж. По-сериозните атаки към вратата на Реал продължиха и в 38-ата стражът се намеси отлично и след шут на Иняки Уилямс.

Столичани създадоха смут в наказателното поле на Симон в последните секунди на първото полувреме. Тогава първо Родриго излезе сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее, а веднага след това изненадващо Даниел Карвахал засече с глава, но ударът му мина над гредата.

Втората част започна ударно за Атлетик, след като в 49-ата Сансет най-накрая порази мрежата на Куртоа. Вина за попадението носи Дани Себайос, който загуби топката от Оскар де Маркос, след което тя стигна до Сансет.

Само няколко минути по-късно Иняки Уилямс пропусна от чиста ситуация да удвои аванса на Атлетик, като този път Куртоа спаси.

Реал обаче успя да стигне до попадение в 72-рата минута, когато Бензема беше точен от бялата точка. Дузпата беше отсъдена за нарушение на Берчиче срещу Едер Милитао.

Веднага след попадението Бензема беше заменен, вдигайки целия "Бернабеу" на крака за последно като футболист.

Неговият съотборник Родриго направи изумителен пропуск в 89-ата, когато от 2-3 метра насочи кълбото над гредата.