Нови технологии ще бранят Тайван

Tайванската президентка Цай Ингвен заяви днес, че автономният остров ще работи за подобряване на възможностите си в сферата на отбраната и спасителната дейност с помощта на нови технологии. Тя добави, че укрепването на Тайван е от ключово значение за поддържането на мира, съобщава БТА.
Цай също така обеща, че нейното правителство ще насърчава политиките за гарантиране на морската и граничната сигурност, след като наблюдава антитерористично учение в град Каосюн в югозападната част на Тайван. "Колкото по-сигурен е Тайван, толкова по-сигурен е светът", подчерта тя.
Цай направи тези коментари в момент, когато демократичният остров е изправен пред все по-голяма военна заплаха от страна на Китай, който разглежда Тайван като своя непокорна провинция, която може да бъде върната със сила, ако е необходимо.
По време на ученията днес служители на тайванските сили за сигурност демонстрираха как биха се защитили от терористични актове в морето. Някои от тях се качиха от малки лодки на плавателен съд, контролиран от "терористи". Други се спуснаха по въже от летящ хеликоптер. Симулацията завърши с драматична сцена, при която някои увиснаха във въздуха, докато се връщаха обратно към хеликоптера.
Тайван и Китай се разделят през 1949 г. след гражданска война, която завършва с контрол на управляващата комунистическа партия в континенталната част на страната. Островът никога не е бил част от Китайската народна република, но Пекин твърди, че той трябва да се обедини с континенталната част.
Пекин също така увеличи усилията си за спечелване на дипломатическите съюзници на Тайван, откакто привърженикът на независимостта Цай встъпи в длъжност през 2016 г. През март Хондурас установи официални отношения с Китай, ставайки последната от поредицата държави, които прекъснаха дипломатическите си връзки с Тайван.
Президентката на Хондурас Сиомара Кастро пристигна вчера в Шанхай на първото си посещение след установяването на връзките. Според доклад, публикуван днес от държавната медия Синхуа, тя заяви, че страната ѝ ще засили сътрудничеството с финансовия център и ще участва активно в Международното изложение за внос в Китай, което ще се проведе там през ноември.
Прочети цялата публикация



Юли е месецът с най-много жертви сред цивилното население в Украйна от началото на войната
Тайван ускорява производството на дронове заради заплахата от Китай
Страх в САЩ: Киев ще подбие пазара с евтини ракети Patriot
Защо Китай и Тайван внимателно наблюдават Украйна
САЩ: Трима отстранени от Секретната служба след разкрития
Великобритания получава достъп до украински данни за военен изкуствен интелект
В Полша поискаха спирането на социалните помощи за украинци
В Деня на независимостта на Украйна: Руски удари срещу Одеса, Чернигов и Изюм
Yettel надгражда киберзащитата за бизнеса с нови услуги за управление на риска
САЩ трябва спешно да попълнят запасите си от боеприпаси
Нетаняху: Никакво споразумение не е възможно с тази шайка диваци в Иран
Дрон изплува и до Поморие
Нетаняху: Никакво дипломатическо споразумение с иранските „диваци“ не е възможно
7-годишно момче изчезна в морето край Созопол, течението повлякло и баща му
Кирил Равначки е новият директор на Булгартрансгаз
Боян Рашев: Защо дизелът е толкова скъп?
Кайли Дженър разкри бъдещите си планове за деца от Тимъти Шаламе
Магнит за пари и късмет: 4 зодии ще плуват в изобилие през септември
Мотоциклетист пострада при катастрофа на ул. „Джеймс Баучер“ в Благоевград