Деца, отровени с бензин и мастика, и бебе, мазано с аспирин, са лекувани в пазарджишката болница

Четири деца с различни отравяния са приети във Второ педиатрично отделение на МБАЛ-Пазарджик през последната седмица. Две от децата са излекувани и изписани, а две все още продължават да се лекуват, съобщи началникът на отделението д-р Валентин Данчев. Дете на годинка, пило от шише с бензин Момиченце на 1 година и два месеца от град Бургас, което се е отровило с бензин, е прието в Интензивния сектор на отделението. То е гостувало на своята баба в Пазарджик, която по грешка му дала да пие от шише, в което се е съхранявало горивото. По думите й, детето е отпило 2-3 глътки от бензина. Момиченцето е прието в болницата в увредено състояние и интоксикирано. "Взехме превантивни мерки, за да не развие детето химична пневмония, която е много опасна, защото бензинът се излъчва през белия дроб“, обясни д-р Данчев. Детето е вече излекувано и изписано от отделението. 11-годишно момиче с отравяне от мастика Не по-малко тежък е случаят на 11-годишно момиче от с. Семчиново, което се е отровило след като е консумирало неизвестно количество мастика. То е прието с алкохолно отравяне, в тежко състояние, но благодарение на бързите мерки от страна на лекарите, е спасено и вече е изписано здраво. В момента в отделението се лекуват още две отровени деца. Двегодишно дете, погълнало хапче за кръвно Момиченце на 2 г и 8 месеца от с. Лесичово, което е оставено без надзор от своята баба, на която е гостувало, е успяло да погълне 1 таблетка хлофазолин, лекарство за намаляване на кръвното налягане. Детето е прието в незадоволително състояние във Второ педиатрично отделение около 2 часа през нощта на 19 юни. То е било със забавена сърдечна дейност и хипотония. След започнатото лечение състоянието на момиченцето се подобрява , но ще остане на лечение още няколко дни. "Ако не се реагира веднага, дори 1 таблетка може да е изключително опасна за малко дете“, предупреди д-р Данчев. 25-дневно бебе, мазано с аспирин Той е особено фрапиран и от последния случай на 25-дневно бебе, което е прието на 17 юни. Малкото момченце е било намазано няколко пъти с бебешко олио, в което е била разтворена таблетка с аспирин. Появата на обриви по тялото му става причина да бъде потърсена лекарска помощ. Детето е прието интоксикирано и в незадоволително общо състояние. След проведеното лечение вече е значително по-добре и предстои да бъде изписано от отделението. Детските отравяния не са рядкост Единственото отделение в областта, където се лекуват отравяния на пациенти до 18 г., е Второ педиатрично отделение на МБАЛ-Пазарджик. 12 са случаите на отравяния на деца , които от началото на годината са лекувани във Второ педиатрично отделение. В повечето случаи става въпрос за медикаментозни и алкохолни интоксикации. Има и случай на дете, което се е отровило с формалдехид. Благодарение на положените грижи от медиците от Второ педиатрично отделение всички деца са спасени. Началникът на отделението, д-р Валентин Данчев, апелира към родителите да не оставят децата си без надзор, да бъдат много внимателни и да съхраняват лекарства и препарати на места, които са недостъпни за тях.
Прочети цялата публикация



Броят на отровените в кафене в Тува се е увеличил до 15
Пет деца от едно семейство загинаха при катастрофа в канадската провинция Онтарио
Двустранна пневмония и вродена малформация установиха при аутопсията на починалото бебе в Търговище
Нов удар по проекта за детска болница! Защо КЗК отмени обществената поръчка?
Три деца, заболели от морбили в Ловшека област, са настанени в болница в Плевен
Три деца с морбили са настанени в болница в Плевен
Масирана ескалация: Десетки жертви и инфраструктурен колапс след взаимни въздушни удари между Русия и Украйна
Интубираха две от децата след тежката катастрофа в Горна Оряховица
Четири катастрофи с пострадали за ден в Добричко, сред тях три деца
15-годишен без книжка заби кола в стълб в Горна Оряховица, пет деца са в болница
Точиха кръв в Съдебната палата в Бургас
Олисе е "мисия невъзможна", Реал се насочи към ас на Челси
Модрич ще има разговор с Аморим за бъдещето си е Милан
Виждали ли сте тази жена? Шуменската полиция я издирва
В ПИЦ по зависимости – Стара Загора днес се проведе информационно-дискусионна среща с ученици от 12-о ОУ „Стефан Караджа“
Политическата криза в Румъния се изостря
Дни преди срещата на НАТО при полицейски акции властите в Анкара арестуваха над 200 екстремисти
Демерджиев: Интересни са показанията на Олег Невзоров
Няколко думи за света