Енергийната революция = въглища от Китай + нефт и газ от САЩ

Наскоро излезе годишният доклад Statistical Review of World Energy 2023, който BP предаде за издаване на Energy Institute. Данните за развитието на световната енергетика за 2022 г. са точно според очакванията. Тук споделям най-значимите: 1. Глобалното потребление на първична енергия продължава да расте - с 1.1% спрямо 2021 г. Ръст се наблюдава във всички региони с изключение на Европа и страните от бившия СССР. 2. Потреблението на въглища отчита нов исторически рекорд. Нефтът скача с 3%, но все остава малко под нивата от 2019 г. Газът спада с 3% под тежестта на ценовата криза. 3. Разходите за енергия достигат около 12% от БВП на света. Цените на въглищата и газа (в страните-вносители) отчитат исторически рекорди, които надвишават в пъти предишните. Нефтът остава малко под ценовия си рекорд от 2013 г. 4. Модерните ВЕИ (без ВЕЦ) отчитат пореден голям скок (+14%) като вече достигат 7.5% от глобалното потребление. Въпреки това фосилните горива отново задоволяват 82% от енергийния глад на цивилизацията, а въглеродните емисии от потребление на енергия отчитат ръст с 0.9%. 5. Глобалното производство на електричество отчита ръст с 2.3% като въглищата остават основен източник на ток, давайки 35.4% от цялото производство. Всичко това се случва на фона на войната в Украйна, потиснат икономически ръст, масови Covid затваряния в Китай, поредната година на рекордни инвестиции във ВЕИ, електрификация, батерии и исторически ниски инвестиции в добив на въглища, нефт и газ. Всичко дотук може да се прочете по всички медии. Следват няколко интересни факта, които е малко вероятно да прочетете другаде: 1. Китай продължава да бъде моторът на света като въглищата остават основното му гориво. През 2022 г. Китай отчита добив от 92.22 EJ (екзаджаула) и ръст на добива с 8.78 EJ или +10.5% спрямо 2021 г. Това се случва на фона на исторически много нисък икономически ръст и силно забавяне на индустрията. 2. САЩ остават вторият водещ производител на енергия като там основните горива са нефт и газ. През 2022 г. САЩ отчита добив от 76.63 EJ и ръст на добива с 3.78 EJ. 3. Слънцето и вятърът в целия свят отчитат общо 32.17 EJ и ръст от 4.72 EJ. Ръстът им си остава 3 ПЪТИ по-малък в абсолютна стойност от сумата на годишния ръст по горните две линии. Слънцето и вятърът на глобално ниво дават малко повече енергия от добива на въглища в Индия и Индонезия. 4. Европейският съюз отчита спад на енергийното потребление с 3.5% като вече поглъща само 9.6% от глобалната енергия и отделя само 7.6% от въглеродните емисии от изгаряне на горива. 5. Сред големите страни Индонезия отчита рекорден скок на енергийното потребление от 26% и ръст на емисиите с над 33%. Дължи се основно на експлозивното развитие на рудодобива и производството на метали за батерии и електрификация като алуминий, никел, кобалт и мед. 6. Сред големите страни Украйна отчита рекорден срив на енергийното потребление от -31% и на въглеродните емисии от -35%. Сами се сещате на какво се дължат тези "успехи" в борбата с климатичните промени. 7. В Европейския съюз една страна отчита исторически ръст на добива на въглища (+24.5%), производството и износа на електричество и въглеродните емисии от изгаряне на горива (+10.8%). Освен това регистрира и първият в историята износ на лигнит. Нейните мини и ТЕЦ практически спасяват положението в Югоизточна Европа през 2022 г. Да, България! Това е енергийната реалност. * Текстът на автора, който е управляващ съдружник в консултантската компанията за устойчив бизнес и опазване на околната среда "Денкщат България", е публикуван във Фейсбук
Прочети цялата публикация



Куба може да се окаже по-костелив орех за Доналд Тръмп от Венецуела
"Самолетоносач" на морските пътища на Суец - Източното Средиземноморие
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Хакерство, война, сива икономика: как оцелява Северна Корея
Bloomberg: Супертанкер с два милиона барела ирански петрол премина през Ормузкия проток на път за Китай
Как електромобилите превземат света
Глътка въздух за Иран и държавите от Персийския залив
Абелардо де ла Есприеля спечели президентските избори в Колумбия с 1%, левицата оспорва резултата
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристигна в Швейцария за официалното начало на преговорите с Иран относно ядрената програма
Нов разрив между Мелони и Тръмп
Далас изненада: избра си треньор с нулев опит в НБА
Обявиха кога ще играят ЦСКА и Дери Сити
Зад огромните печалби на IT гигантите се крият тревожни показатели за паричните потоци
Магнитни бури на 24 юни 2026: Кр индексът ще скочи до 4.00
Иран и САЩ създават четири работни групи след преговорите в Швейцария
Иран и САЩ създават четири работни групи след преговорите в Швейцария
С два гола на Холанд Норвегия победи Сенегал и продължава в следващата фаза
Мегз: От най-младия дизайнер със Златна игла се превърнах в престъпник
Вишерадската група се събира в Будапеща