Александър Вучич: Сърбия ще разследва обвиненията на САЩ
Сърбия ще разследва обвиненията, отправени от САЩ срещу ръководителя на нейната агенция за държавна сигурност, заяви президентът Александър Вучич в сряда, след като Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на проруски служител, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ санкционира Александър Вулин, директор на сръбската Агенция за сигурност и информация (БИА), като го обвини в подпомагане на Москва за "злонамерени" дейности в региона на Западните Балкани и връзки с търговец на оръжие и канал за трафик на наркотици.
"Мисля, че е много важно, ужасно важно е да проведем разследване“, каза Вучич пред репортери. "Александър Вулин не е санкциониран за някакви престъпления, корупция или каквото и да е, а заради позицията си за Руската федерация“, каза Вучич.
Вулин, който е и ръководител на Движението на социалистите и който преди това е заемал постовете на министър на отбраната и министър на вътрешните работи, е първият високопоставен сръбски служител, санкциониран от Съединените щати след като Вучич встъпи в длъжност през 2017г.
В изявление във вторник партията на Вулин обвини САЩ в "лъжи, изнасилване и изопачаване на истината“. В миналото Вулин, твърд привърженик на сръбския лидер Слободан Милошевич през 90-те години, е посещавал Русия и се е срещал с ръководители на нейните разузнавателни агенции. За последен път това стана през май, когато той присъства на конференция по сигурността там. През януари Вулин беше обвинен от група сръбски и проукраински активисти за участие в набирането на сърби да се бият за руската наемна армия "Вагнер" в Украйна.
През 2022 г. белградският всекидневник "Нова" цитира руския опозиционен политик Владимир Кара-Мурза, който заяви, че той и членовете на руската опозиция са били подслушвани по време на срещата им в Белград и Вулин е предал стенограми от разговорите на Москва.
Въпреки че Белград многократно е осъждал нахлуването на Русия в Украйна, досега Сърбия отказва да се присъедини към международните санкции срещу Москва. Сърбия е кандидат за членство в Европейския съюз, но първо трябва да изкорени ширещата се корупция, организираната престъпност и да синхронизира външната си политика с тази на ЕС, отбелязва Ройтерс.
Прочети цялата публикация