Сблъсък на протестиращи с полиция по време на екопротест в Турция

Сблъсъци между жандармерия и демонстранти са се разразили по време на екопротест в окръг Мугла, Югозападна Турция, предават турски медии. Местни жители и екоактивисти, включително членове на синдикати и политици от опозицията, лагеруват край гората Акбелен в окръг Мугла от понеделник. Хората не искат да бъдат изсичани дърветата в района и са против планираното разширяване на въглищна мина, посочва опозиционната телевизия Ода тв, цитирана от БТА.
Турските сили за сигурност снощи са използвали сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръснат тълпата, протестираща срещу разширяването на рудника, съобщава платформата „yesilgazete.org”.
По информация на платформата жандармерията е употребила насилие срещу демонстрантите, като някои от тях са били ранени. Съобщава се за задържани активисти.
Междувременно вчера в района пристигна и лидерът на основната Народнорепубликанска партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу, за да изрази подкрепата си за демонстрантите. След като изслуша природозащитниците с придружаващата го делегация, Кълъчдароглу каза, че е пристигнал, за да разбере всичко за случая.
Дойдох тук не защото току-що съм научил за случая, а за да ви дам възможност да разкажете проблемите си. Няма значение дали аз ще говоря в Анкара, важното е вие да говорите тук, каза лидерът на НРП.
Това дърво, този бор не е само ваше дърво, то е дърво на 85 милиона души, добави той.
Кълъчдароглу и съпътстващата го делегация са били пропуснати в гората Акбелен. Силите за сигурност обаче не позволяват на другите граждани да влязат в гората.
По информация на Ода тв демонстрантите са се разгневили при потеглянето на Кълъчдароглу, като са го призовали да не се връща в колата си, а да се присъедини към протестиращите.
Днес се очаква протестът на екоактивистите да продължи и в района да пристигнат още демонстранти. Жандармерията обаче е блокирала всички пътища в района, водещи към гората Акбелен, посочва сайтът Хаберлер.
Преди десет години малък протест на екоактивисти срещу унищожаването на парка “Гези“ в Истанбул се превърна в антиправителствен протест, който постепенно обхвана цялата страна.
Протестите започнаха на 28 май 2013 година, когато турски природозащитници се обявиха против застрояването на парка край площад "Таксим". За броени дни обаче демонстрациите излязоха от рамките на локалния спор и се превърнаха в мащабни антиправителствени протести, в които се включиха близо 3 милиона души.
Прочети цялата публикация



"Вярвам, че ще успеем. Оставка!" Радев призова за единение срещу управляващите
Битката на годината: Кубрат Пулев залага световната си титла срещу опасния Гасиев
Общо 67 протестиращи са задържани при протестите в сряда
Колоната от камиони на АМ "Марица" към Турция стигна 30 километра
"Пеевски ще падне": новата ера в България вече настъпва
ЦСКА 1948 уреди контроли с Гьозтепе на Мъри Стоилов и с лидера в Румъния
Днес теглят жребия за Световното първенство
Президентът Р. Радев в 23 часа! Изходът е само един: оставка и предсрочни избори.
Румен Радев: Това не е сблъсък на полиция и протестиращи, а провокация на мафията
Президентът: Това е провокация на мафията. Изходът e оставка и предсрочни избори
Разреждат терапиите за лечението на крал Чарлз Трети
Русия атакува Одеса с ракети и дронове, силни взривове отекнаха в града
България представи официални резерви срещу използването на замразените руски активи
Кобрата след нокаута: Чувствам се супер! Бокс е - един удар решава всичко. Яд ме е, че не зарадвах българите
Вял Реал Сосиедад бе обърнат от Жирона
БК Черно море постигна убедителна победа над БК Шумен в НБЛ
Унион Берлин постигна важен успех над РБ Лайпциг
Унион Берлин - Лайпциг 3:1 /репортаж/
В американския план е залегнало Украйна да бъде приета в ЕС през 2027 г.