Fakti.bg | 09.08.2023 03:00:58 | 326

"Затова мюсюлманите са с Русия"


Хусам Ел Гомати разглежда публикации в социалните мрежи на арабски език. Посочва един потребител с типичното име Мохамед Ахмед Али и с някаква смешна снимка. Бързо подозренията на Ел Гомати се потвърждават: човекъ от този профил явно одобрява войната на Русия срещу Украйна и коментира темата. "Също като много други профили, безкрайно много", казва той.

Показва ни и снимка от друг профил - на нея руският президент Владимир Путин целува Корана. Сюжетът е от събитие, на което руският лидер разкритикува държавите, които не защитават свещената книга на мюсюлманите. Разбира се, става дума за Швеция.

"Тази снимка казва всичко. Затова мюсюлманите подкрепят Москва", обяснява Ел Гомати. "Такива публикации имат силен отзвук, ефективни са и опасни. Трябва да сложим край на това", допълва той.

Виновникът Швеция

Ел Гомати е либиец, който в момента работи в Стокхолм. Според него шведските власти трябва да забранят демонстрациите, на които някой гори религиозни писания. Самият той посещава тези събития, за да обсъжда с присъстващите случващото се.

Мъжът се притеснява от ефективността на Кремъл в инструментализирането на тези събития, за да провокират гняв и дори насилие в Швеция и в мюсюлманския свят. Той се притеснява, че същото ще се случи и с мюсюлманите в Европа. "Те се хранят с подобни неща и ги използват”, предупреждава той. "Ако такива демонстрации не се позволяват, то те няма да имат повод да призовават мюсюлманите да се взривяват в центъра на Европа”.

Анализатори на шведската политика също са притеснени. "За пръв път виждаме Русия да използва наративи, които представят Швеция като враждебна към Исляма", казва Микаел Остлунд от Агенцията за психологическа защита към шведското министерство на отбраната. "Повтарят наративи, които виждаме в средата на ислямските екстремисти и ги използват в медиите си като RT и Sputnik, които се излъчват в арабските държави".

Руската дезинформация рядко намира път до Швеция, казва Остлунд. Сега обаче пропагандата на Кремъл се разпространява активно в Латинска Америка, Африка и Азия. Маскирана като произхождаща от тези места, тя успява да достигне и до Швеция.

"Едно от най-големите недоразумения"

Подобни неща са се случвали и преди, казва Остлунд. Той дава пример със слуховете, които се разпространяваха от руски медии преди години, че шведските власти отнемали децата на мюсюлмански семейства и се опитвали да ги направят християни. Експертът определя тази дезинформационна кампания като най-мащабната в историята на Швеция. Според проучване от 2016 година 8% от хората са повярвали на тази история.

"Вярвам, че истината ще надделее все пак, ако имаме свободен дебат. Ние обаче го нямаме в момента", отбелязва Остлунд. "Ислямските екстремисти превръщат истината в лъжа и я разпространяват в подкрепа на своята гледна точка", казва той.

Шведското правителство без особен ентусиазъм все пак стигна до извода, че обществената сигурност е застрашена от антиислямските събития. Миналата седмица беше одобрено разширяване на полицейските правомощия за извършване на проверки по границите на страната, за да не се допусне влизането на лица, които биха искали да търсят отмъщение в Швеция. Очаква се скоро правителството да даде на полицията по-широки правомощия да отхвърля искания за "публични събития", на които може да бъдат осквернени религиозни символи.

"Самият факт, че възприемаме повишена заплаха за сигурността в резултат на изгарянето на Корана, е достатъчен, за да вземем тези решения", заяви шведският външен министър Тобиас Билстрьом пред ДВ. От месеци Билстрьом работи, за да разсее това, което той определя като "едно от големите недоразумения" в шведското законодателство - че полицията активно разрешава изгарянето на свещени книги, а не просто дава разрешение за провеждане на демонстрации. "Ще продължа да обяснявам това", каза Билстрьом, "защото трябва да се отървем от това неразбиране на това как всъщност работи нашето законодателство. "Шведското правителство неколкократно е изразявало неодобрението си към оскверняването на Корана, но Турция продължава да го споменава като аргумент за все още незавършения процес по ратифициране на приема на Швеция в НАТО. Някои държави пък отказват да подновят дипломатическите си мисии в страната заради това.

Кратка почивка от провокациите

Миналата седмица правителството за кратко си отдъхна, когато активистът Салван Момика внезапно оттегли искането си за разрешение за провеждане на "публична демонстрация", на която се очакваше той отново да изгори Корана.

Действията на иракския бежанец Момика провокираха немалко проблеми за Швеция - включително и зад граница. Миналия месец иракчани подпалиха шведското посолство в Багдад, а иракското правителство изгони шведския посланик и дори забрани на шведския телекомуникационен гигант Ericsson да работи в Ирак.

Вместо това, на един безлюден плаж, самотна жена организира малък антиислямски протест, на който присъстваха само шепа полицаи, няколко журналисти и Хусам Ел Гомати. Той влезе в спор с нея за изгарянията на Корана. За ДВ той коментира, че "това е реч на омразата, а не свобода на словото".

Неотдавнашно проучване на общественото мнение, поръчано от шведската обществена телевизия SVT, показва, че мнозинството от гражданите може би са готови да направят компромис с традиционно широкото тълкуване на свободата на изразяване, като 53% от населението смятат, че изгарянето на всякакви религиозни текстове трябва да се криминализира.

Автор: Тери Шулц

Прочети цялата публикация