Mediapool.bg | 10.08.2023 12:30:06 | 99

Три сребърни и един бронзов медал за България от европейското по атлетика до 20 г.

България спечели два сребрни медала на европейското първенство по лека атлетика до 20 години, което се провежда в Йерусалим, Израел. И двата медала дойдоха в скока на дължина. При младежите той беше спечеле от Божидар Саръбоюков, а при девойките от Пламена Миткова. Тази вечер страната ни има шанс да спечели още едно отличие в тройния скок, след като Лъчезар Вълчев и Божидар Саръбоюков влязоха във финала с първи и трети резултат от квалификациите. Два сантиметра не стигнаха на Пламена Миткова за титлата Пламена Миткова, която е световна шампионка до 18 години в дългия скок от Кали 2022, завърши на второ място във финала на европейското първенство до 20 години в Йерусалим 2023 с изравнен личен резултат за сезона от 6.54 метра. Пловдивчанката лекува контузия на глезена на отскачащия крак през юли, което наруши подготовката й. Въпреки това тя се представи отлично, като направи три опита над 6.50 метра. Пламена Миткова започна с фаул, във втория опит регистрира 6.23 м, а в третия заслужи място във финалната осмица с 6.51 м. (2.1 м/с). В последния си шести опит младата ни надежда в атлетиката направи отличен скок в рамките на 6.70 м, но имаше минимален фаул и така се окичи със сребърния медал. Титлата спечели Елизабет Ндуди от Ейре, която постигна 6.56 м (1.4 м/с) в третия си опит, което е национален рекорд на страната. Бронзовото отличие извоюва германката Лаура Мюлер с 6.51 м – нейно лично постижение. Четвърта остана шведката Айла Халберг със 6.50 м. Лидерката в европейската ранглистра за сезона Ангелина Топич от Сърбия остана шеста с 6.42 метра. Предишния ден дъщерята на легенадрният скачач Драгутин Топич стана европейска шампионка в коронната си дисциплина - скок на височина с 1.90 метра. "Развълнувана съм от този медал, състезанието беше много тежко. Цялата 2023-а година беше трудна за мен, защото завърших и училище и нямах много време за тренировки. Затова среброто е добре, но целите ми са много по-високи. Надявам се следващата 2024-а година да бъде по-хубава и аз да се справям по-добре. Основната ми цел са Олимпийските игри", каза Миткова след финала. Божидар Саръбоюков остана на 1 сантиметър от златото Само еидн сантиметър пък не достигна за титлата в скока на дължина на Божидар Саръбоюков. На 8 август той спечели сребърното отличие в дългия скок в Йерусалим, постигайки 8.22 м в дългия скок. 19-годишният талант постави нов национален рекорд за юноши на България във възрастовата група в дисциплината, като подобри с 8 сантиметра досегашното върхово постижение от 8.14 метра на Петър Дачев от 30 юли 1998 година в Анеси (Франция). Младежът от Харманли надмина рекорда на страната ни още с първия си опит от 8.18 метра. Саръбоюков скача изключително стабилно и направи общо пет успешни опита над 8 метра, като останалите три бяха от 8.12, 8.10 и 8.07 метра. Шампион на дълъг скок стана италианецът Матиа Фурлани с 8.23 метра, което е и нов рекорд на шампионатите. Той подобри постижението на руснака Владимир Очкан от 8.17 метра, поставено на 7 август 1987 година в Бирмингам, Англия. Бронзовото отличие спечели украинецът Никита Маслюк със 7.97 метра. "Винаги е било мечта за мен да скоча над 8 метра и това беше моята основна цел в това състезание. Но никога не съм си представял, че всеки един от скоковете ми ще бъде над 8 метра и ще подобря с 25 сантиметра личното ми постижение. Нямам идея как точно се получи", каза Саръбоюков след спечелването на сребърния медал. Той допълни, че е тренирал "много здраво" през последния месец и е бил изцяло концентриран върху това първенство. "Бях наистина гладен да скачам и да се състезавам и това и направих. Не знам къде ще участвам до края на сезона, но се надявам да се представям добре във всеки старт. Един сантиметър между мен и Фурлани - не съм очаквал да бъда толкова близо до Матиа. Възхищавам му се, той е страхотен атлет и боец и се надявам отново да се срещнем в сектора много скоро", коментира Саръбоюков. Заради отличното си представяне и силния резултат Божидар Саръбоюков получи специална покана за участие на Световното първенство за мъже и за жени в Будапеща от 19 до 27 август. Поканата е лично от Световната федерация по лека атлетика. Така на планетарния шампионат стараната ни ще бъде представена само от трима атлети в унгарската столица. Другите двама са Милица Мирчева в маратона и Тихомир Иванов в скок на височина. Двама българи във финала на тройния скок Тази вечер в 19:35 часа в Йерусалим двама българи - Лъчезар Вълчев и Божидар Саръбоюков ще участват във финала на троен скок на европейското първенство по лека атлетика до 20 години. Те бяха двама от четиримата атлети, които преодоляха квалификационната норма от 15.60 метра, за да продължат в борбата за отличията. Лъчезар Вълчев, който е континентален първенец в дисциплината за юноши до 18 години, влиза във финала с първи резултат от 16.01 метра. Той единствен премина границата от 16 метра, като остана само на сантиметър от личния си рекорд от 18 юли тази година в Пловдив. Божидар Саръбоюков пък влезе във финала с трети резултат – 15.84 метра. Той го постигна още в първия опит на пресявката и след като покри квалификацонната норма не прави повече опити. Личното постижение на Саръбоюков в дисциплината е 16.19 метра. Третият българин в надпреварата Васил Русенов не успя да попадне във финала. В квалификациите той скочи 14.28 метра и се нареди на 21-о място.