Fakti.bg | 03.09.2023 04:23:44 | 110

Страх тресе китайските католици, пристигнали в Монголия, за да видят папа Франциск


Китайски католици пристигнаха в Монголия, за да видят папа Франциск и да демонстрират публично вярата си, което е немислимо в собствената им страна, но същевременно избягват да привличат внимание, защото се страхуват от възможни репресии, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

В Китай живеят около 12 милиона католици, които от десетилетия са разделени между религиозни общности, строго контролирани от комунистическата партия, и подземни църкви, подкрепяни от Ватикана. Първото посещение на папата в съседна Монголия, накара много от тях да предприемат пътуване, за да видят лично главата на църквата, като същевременно се опитват да запазват дискретност, за да избегнат репресии при завръщането си у дома. На главния площад в столицата Улан Батор, където вярващите се събраха, за да видят папата, мнозина носеха маски и слънчеви очила, за да скрият лицата си и не са обявили, че са католици при влизането си в страната.

Те казват, че се страхуват да не бъдат повикани за "консултации", израз, означаващ разпит от службите за сигурност, отбелязва АФП.

Китайската комунистическа партия официално е атеистична и упражнява строг контрол върху религиозните институции, включително като следи проповедите и избира епископи. Папа Франциск се опитва от години да установи връзки с Пекин, а през 2018 г. Светият престол сключи споразумение с Китай, което му позволява също да има думата при избора на свещеници в страната. Някои вярващи се надяват, че връзките ще станат още по-силни и дори мечтаят за папско посещение.

Формално китайската конституция гарантира религиозната свобода, но неправителствени организации твърдят, че религиозните организации редовно са подлагани на преследване и че свободата на вероизповеданията е ограничена - тенденция, която според тях се е засилила при управлението на президента Си. "Не можем да влезем в църквите на ключови дни като Великден или Коледа" поради сплашване от страна на властите, казва цитиран от АФП китаец, пристигнал в Улан Батор. Властите казват "едно, а правят друго", добавя той.

В речта си папата се опита да убеди страни като Китай, че нямат причина да не се доверяват на Църквата или на вярващите. "Правителствата нямат причина да се страхуват от проповедническата дейност на Църквата, защото Църквата няма политическа програма, която да преследва", заяви 86-годишният папа в катедралата "Свети Петър и Павел" в Улан Батор. Посланието на Църквата за милосърдие и истина цели "доброто на всички", добави той.

Прочети цялата публикация