5 септември 2009 г. 15 българи се удавят в Охридското езеро

На 5 септември 2009 г. в Охридското езеро потъва туристическият кораб "Илинден", при което загиват 15 български граждани. Причината е авария на кормилната уредба на кораба, построен през 1920 г.
На 5 юли 2011 година Основният съд в Охрид призна за виновни двамата подсъдими. Капитанът на кораба Филевски и хърватският гражданин Баич, дал сертификат за годността на плавателния съд, бяха осъдени на по една година затвор. Съдът сметна, че Сотир Филевски не се придържал към наредбите за корабоплаването и лекомислено сметнал, че няма опасност като качва на борда на кораба над 50-те български туристи. Заради неспазване на закона за корабоплаването беше осъден и Баич.
Две седмици след трагичния инцидент корабът "Илинден" бе изваден на повърхността. Екипите на хърватската фирма "Дубина" в продължение на два часа изпомпваха водата от него. Семействата на 15-те българи, загинали при потъването на кораба "Илинден" в Охридското езеро получиха по 4500 евро от застраховки.
Прочети цялата публикация



България: какво ни очаква в най-грубата част преди изборите?
Нараства интересът към апартаменти в Банско
След 70 г. в орбитата на Москва: Договорът с Украйна най-после разкачи България от руското влакче
Купянск – лъжи без чудеса
Скандал след „Оскарите“: Джейн Фонда се заяде с Барбра Стрейзънд за Робърт Редфорд
Министър Сергей Игнатов: Подписаното споразумение с Украйна ще запази Болградската гимназия като пълноценна
Дъщерята на Михаел Шумахер разказа за живота след трагедията с баща си
Ивелин Попов: Когато някой в България си изрази мнението, винаги се твърди, че е скандален
Марсоходът на НАСА откри едни от най-старите доказателства за течаща вода на Марс
Марсоходът на НАСА откри едни от най-старите доказателства за течаща вода на Марс
Мегасблъсък в ШЛ: Всичко или нищо за Реал Мадрид в гостуването на Байерн
Хванаха дилър на метадон в Поморие
Chevrolet Gypsy Wagon 1928 г. - кемпер като никой друг
Смразяващата контузия, която ужаси цял "Анфийлд" (ВИДЕО)
Малък самолет се разби в Германия, двама са загинали
Всичко за скритото съкровище на Гуджарат
Дечев: Камионът, блокирал тунел „Витиня“, е на партиен активист и бивш член на СИК
Спад на сделките с имоти след бума на продажби през миналата година
17-годишен младеж загина при зверска катастрофа край Карлово!