Да браним Съединението и днес
Коментар на д-р Събина Петканска
Жалко, че 138 години след Съединението ,осъществено от български родолюбци ,които противопоставяйки се на великите сили , включително и на освободителката Русия, осъществяват обединението на Княжество България с Източна Румелия , ние отново не сме обединени от общи принципи , цели и национални каузи . А сме отново разединени, както по време на управлението на Стамболов , както през 1923 , 1944 и 1989 години . Разделения, които рязко намаляват националния ни потенциал за развитие като народ и общество . И ако до преди избухването на войната в Украйна разединението беше основно по линията корупция, организирана престъпност от едната страна и стремеж за правов ред от другата страна, сега към това разделение се добави и разделението към отношението войната на Русия срещу Украйна . Което провокира и разделението на русофили и русофоби, путинофили и путинофоби, а дори започна да се появява и разделение и за правилната външно политическата ориентация на България – за пълна интеграция към ЕС или за отдалечаване от ЕС ,с лозунгите за национална самостоятелност и достойнство ,които прикриват цели за доближаване Евразия . Тези разделения буквално счупиха обществото ни , разделиха ни на много групи с различни позиции и са много опасно състояние за развитието на съвременна България .
За голяма съжаление и президентът Радев, вместо да работи и да търси пътища за обединение на българското общество чрез дебати за намиране и подсказване на правилните национални интереси и приоритети, особено след началото на войната в Украйна , се явява като основен фактор и генератор за разединение . Много умело, а в същото време и недостойно се възползва от неправилните и грешни идеи на ПП-ДБ- ГЕРБ за промяна на националният празник 3-ти МАРТ с 24 май . Вредна , опасна и популистка е инициативата му за учредяването на движение 3-ти март за запазване на националния празник 3-ти март . Позиция за запазване на 3-ти март като национален празник ,която основната част от българите подкрепяме и той умело и недостойно ще я използва, за да вкара още една линия на разделение в обществото ни . Затова ще си позволя да се обърна към представителите на ПП -ДБ -ГЕРБ , ОТКАЖЕТЕ СЕ от безсмислената инициатива да включвате в конституцията промяната на националния празник .Първо ,че в обществото ни съвсем основателно 3-ти март се възприема като рождена дата на третата Българска държава , което се възприема и като успешния край на многогодишна борба за освобождение .Тази дата се подкрепя да е национален празник от 70 % от българите .
Второ, защото символа на 24 май , братята Кирил и Методий ,исторически не са свързани с България и
трето – защото пред обществото ни има много , много по- важни въпроси за решаване и е грешно да се създават предпоставки за разделение по такива символни теми , когато има много не решени прагматични и важни въпроси . Много по- важно е ясно формулиране и масовото оповестяване на целите за приемане на еврото в България , приемането ни в Шенген и пълната интеграция на България в ЕС , борбата с корупцията и създаването на условия за върховенството на закона , подобренията в образованието , здравеопазването , правовия ред и местното самоуправление , с цел това да се превърнат в общонационални цели ,които да ни обединят като общество . Общонационални цели ,по които трябва да се обединим и да намерим лидери с потенциал, които да започнат да ни обединяват за да ги осъществим . И да изградим една съвременна България, тясно интегрирана в ЕС с върховенство на закона и с грижа за всеки българин .
Създаването на съвременното българско общество е формирано с борбите за самостоятелна Българска християнска православна църква ,които се увенчават с успех , с борбите за национално освобождение на които основни изразители са Раковски , Каравелов , Левски , Ботев, Бенковски и много други национални герои и бележат основаването на третата Българска държава , с преломните моменти в историята на третата Българска държава като Съединението , управлението на Стамболов , септемврийското въстание 1923 година , промяната на обществения строй през 1944 година и промените през 1989 година , присъединяването ни към ЕС през 1.01. 2007 година . Един дълъг исторически път на развитие от почти 200 години , често криволичещ и противоречив , който е предпоставка на база на постигнатото и грешките през годините , да си направим изводи за истинските и правилните български приоритети, завещани от предците ни , да се обединим около обществените лидери, които най -правилно и добре формулират истинските български дългосрочни цели и да изградим интегрирано , демократично и проспериращо общество и България ,с която да се гордеем и с радост и удовлетворение да живеем в нея и да завещаем на наследниците си .
Прочети цялата публикация