Ръководството на МВР се срещна с евродепутати по теми, свързани с членството на България в Шенген
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, заместник-министър Ивелина Дундакова и главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев се срещнаха с депутатите от Европейския парламент Илхан Кючук, Малик Азмани и Ева-Мария Попчева. Домакин на срещата беше Десислава Атанасова – народен представител от ГЕРБ и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Участва и депутатът Маноил Манев, член на комисията.
Представени бяха предприетите от страна на България мерки за охрана на външната граница на ЕС, за противодействието на незаконната миграция, както и за превенция на вторичните придвижвания на мигрантите.
Вътрешният министър запозна евродепутатите с актуалната миграционна обстановка и данните за натиска по българската граница. От своя страна заместник-министър Ивелина Дундакова представи напредъка по изпълнението на съвместния пилотен проект с Европейската комисия, който допринася за превенция на нелегалната миграция и укрепване на управлението на границите. Тя потвърди важността на активното сътрудничество на България с компетентните агенции на ЕС – Фронтекс, Европол и Агенцията в областта на убежището.
По време на срещата евродепутатите бяха информирани и за подписаното преди дни споразумение между МВР и Европейската прокуратура, което предвижда полицейски служители да бъдат командировани в офисите на европейските делегирани прокурори в България, с цел по-добро взаимодействие.
Участниците в днешната среща се обединиха около позицията, че е необходим консолидиран подход за осигуряване на високо ниво на граничен контрол по външната граница на ЕС.
Прочети цялата публикация



Министър Валентин Мундров: България има потенциал да бъде технологичен лидер в ЕС
Министър Валентин Мундров: България има потенциал да бъде технологичен лидер в ЕС
Кметът на Благоевград се срещна с посланика на Дания
България и Република Корея засилват партньорството си в дигиталната трансформация и киберсигурността
Виена – важно и значимо място в българската история и куртура
Ивайло Мирчев призовава: Оставка за Даниел Митов!
"Икономист" за България до 2030 г. – икономически ръст, спъван от корупция и неефективност
ЦСКА 1948 надигра Берое
Софийска градска прокуратура и Антикорупционната комисия удариха група за измами, присвояване и пране на пари
Научна конференция “Операта и градът” ще се проведе в Стара Загора
Родриго спаси поста на Шаби Алонсо в Реал
Юве с ценен успех над пряк конкурент
Вердер Бремен - Щутгарт 0:4 /репортаж/
Трифонов: Бюджетът за 2026 г. беше твърде социален, направих компромис заради протестиращите
Тимъти Шаламе разкри времевия скок в „Дюн: Част трета“
Сейнт Мирън сензационно спечели Купата на лигата в Шотландия
Трифонов: Направих компромис заради протестиращите
Арис - Олимпиакос 0:0 /репортаж/
Вин Дизел намекна за участие на Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни“ (СНИМКА)
Трифонов: Бюджетът за 2026 г. беше твърде социален, направих компромис заради протестиращите