Откриха храм на Афродита в потъналия античен египетски град Тонис-Хераклион

Египетско-френска експедиция под ръководството на Европейския институт за подводна археология откри храм на богинята Афродита от 5-и век пр.н.е. в потъналия град Тонис-Хераклион в Абукирския залив до Александрия, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет, предава БТА.
В храма са намерени бронзови и керамични артефакти, донесени от Гърция, каза генералният секретар на Върховния съвет за антиките на Египет Мустафа Уазири. Учените са се натъкнали и на останки от сгради с дървени колони.
Uncovering a temple of Aphrodite in Abu Kir bay #Alexandria #Egypt ????????
https://t.co/lkSkf9a49f
В разрушения храм на Амон пък екипът е достигнал до мястото, където са се съхранявали дарове и ценности, допълни председателят на Европейския институт за подводна археология Франк Годио. Сред тях са златни обеци с формата на лъвска глава, съдове от алабастър за съхраняване на парфюми и козметични масла, сребърни ритуални предмети.
Преди основаването на Александрия от Александър Велики през 331 година пр.н.е. Тонис-Хераклион е най-голямото средиземноморско пристанище на Египет векове наред. Предполага се, че се озовава на дъното на Средиземно море след поредица от земетресения, последвани от приливни вълни, които наводняват и подкопават ивица от делтата на Нил с площ 110 кв.км. и предизвикват пропадането ѝ.
New discovery. The Egyptian-French archaeological mission discovered a Temple of Aphrodite during the excavations at Thonis-Heracleion in Alexandria #Egypt ????. The temple dates back to the 5th century B.C. #Archaeology pic.twitter.com/ifRrtx4lLR
— Lobna Samy (@LobnaSamy15) September 19, 2023Експедицията на Годио открива забравения древен град през 2000 година. Дотогава следи от него са останали само в някои древни текстове, пише в уебсайта си френският археолог. Гръцкият историк Херодот разказва за впечатляващ храм, построен на мястото, където Херакъл (Херкулес) е стъпил за първи път в Египет. Оттам идва и гръцкото име на града - Хераклион.
Прочети цялата публикация



В Турция откриха златно находище оценено на 1.7 милиарда долара
Неизвестен дрон, забелязан от пилот, спря полетите на летището в германския град Хановер
Престижно отличие! Хераклея Синтика стана победител в категория Чудото на България за последните 15 години-археологическо откритие!
Москва отчете бойни успехи край Покровск, руските войски напредват в Константиновка
Откриха официално Големия египетски музей в Гиза
Откриха Големия египетски музей в Гиза, сред гостите – президентът Радев и съпругата му
Откриха Големия египетски музей в Гиза, сред гостите – президентът Радев и съпругата му
Официално откриха Големия египетски музей край пирамидите в Гиза ВИДЕО
Откриха официално Големия египетски музей край пирамидите в Гиза (ВИДЕО)
Откриха руини на римска колония в Румъния
Постоянен арест за 26-годишния румънски каналджия след трагедията в езерото “Вая”, при която загинаха шестима мигранти
Центристът Роб Йетен спечели нидерландските избиратели с оптимистични послания
Каналджията, погубил 6 души в ез. "Вая": Действах под заплаха, катастрофирах заради шиповете (снимки)
Microsoft призна, че контекстното меню на Windows 11 е претоварено – това ще бъде поправено
Техеран е изправен пред воден режим
Венета Райкова шокира с разкритие: Имала тайна афера с колега
ЦСКА победи Левски с 1:0
„Няма безплатен обяд освен сиренето в капана за мишки”: Обещанията на новия кмет на Ню Йорк
ЦСКА победи Левски, съдията спести червени картони