Русия призна: Планираме квоти при износа на горива

Русия може да въведе квоти при експорта на горива, ако забраната за износ на бензин и дизелово гориво, наложена през миналата седмица, не доведе до понижаване на цените им на руския вътрешен пазар, обяви вицепремиерът Александър Новак, който отговаря за енергийния сектор, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
Управляващите в Русия обявиха, че експортната забрана за горивата, обявена на 21 септември, ще остане в сила докато руският пазар на горива "се стабилизира". Анализатори очакват това да стане след няколко седмици, когато приключи събирането на реколтата в Русия, тъй като докато то трае, търсенето на горива в страната се увеличава.
В изявление на руското правителство, огласено късно снощи, се казва, че на среща с шефове на руски петролни компании Новак е посочил, че забраната за износ на бензин и дизелово гориво първоначално е довела до понижаването на цените им на стоковата борса в страната.
През последните дни обаче цените на горивата в Русия отново започнаха да се покачват, отбелязва Ройтерс.
"Повишаването на цените не е приемливо. Ако ситуацията не се промени, ще бъдат въведени строги ограничителни мерки", е заявил вицепремиерът пред шефовете на руски петролни компании.
Той ги е призовал спешно да предприемат мерки, за да бъдат намалени цените на горивата, които се предлагат на бензиностанциите в Русия.
"Понижението на цените на дребно трябва да стане скоро", е посочил Новак.
Прочети цялата публикация



Москва за първи път призна спад в добива на петрол
Украински дронове отново атакуваха Московската нефтопреработвателна рафинерия, поразен е търговски център в столицата
Русия: дефицит на бензин и мащабна енергийна криза?
Хегсет призна, че отвличането на кубинския президент е една от опциите за разрешаване на кризата в региона
Киев удари Санкт Петербург, недостиг на бензин в Луганск
Левски е в битка със Спартак Москва за алжирския халф Усем Мрезиг
Въздушна опасност! Москва затвори четирите си летища заради атака с десетки украински дронове
Защо Венецуела е имала обогатен уран и как той се озова в САЩ?
Всичко, което произвеждаме, остава в Русия! ''Роснефт'' спира износа на петрол
Шефът на "Роснефт" призна, че ситуацията на руския пазар с горива е трудна
Виждали ли сте тази жена? Шуменската полиция я издирва
Политическата криза в Румъния се изостря
Дни преди срещата на НАТО при полицейски акции властите в Анкара арестуваха над 200 екстремисти
Няколко думи за света
Кабинетът „Радев“ замразява минималната работна заплата до 2028 година?
Жестоко нападение в Стара Загора: Младежи пратиха възрастен мъж в болница
Волейболният елит се събира в Любляна: България се готви за сблъсък с Италия във VNL 2026
"Никога не сме виждали нещо подобно" – комета се оказа близо 3 пъти по-стара от Земята