Монблан се е смалил с повече от 2 метър за две години
По повод новото измерване на Монблан, което показа, че най-високият връх в Западна Европа се е смалил с 2,22 м спрямо предишното измерване през 2021 г. и височината му сега е 4805,59 м, АФП предлага интересни факти и данни за белия гигант:
France's tallest mountain Mont Blanc has shrunk by more than two metres in two years
➡️ https://t.co/wnj6wrmyvH pic.twitter.com/2qRZdAJdPx
Монблан се издига на 4728 метра над Средиземно море, според първото известно измерване на надморската му височина, извършено през 1695 г. от женевските геодезисти Жан-Кристоф и Никола Фатио дьо Дюийе, отбелязва XYZ, списанието на Франкофонската асоциация по топография. През следващите векове много учени правят измервания. От 1986 г. нататък те стават по-точни благодарение на GPS (между 4 807 и 4 811 метра в зависимост от годината).
26 години - толкова време отнема на жителите на Шамони, от които зависи Монблан, да приемат предизвикателството да покорят върха, отправено от Орас Бенедикт дьо Сосюр, швейцарски геолог, ботаник и алпинист, и изследовател на Алпите.
През 1760 г. Дьо Сосюр публикува обява, в която обещава "значителна награда на онези, които открият практичен маршрут до върха на Монблан".
Мнозина не успяват, до подвига, който производителят на кристали Жак Балма и лекарят Мишел Пакар извършват на 8 август 1786 г.
На следващата година Балма отвежда Орас Бенедикт дьо Сосюр до Монблан, давайки възможност на учения да направи собствено измерване на височината му - 4775 метра.
По поръчение на цар Александър Първи д-р Йосиф Хамел изпълнява научна мисия и през август 1820 г. тръгва да изкачва Монблан. Времето бързо се влошава и водачите искат да се върнат, но д-р Хамел упорства. Когато върхът се очертава, лавина завлича трима водачи в пукнатина. Това са първите смъртни случаи на Монблан.
Всяка година между 15 000 и 20 000 души се опитват да изкачат върха, главно през лятото, според префектурата на департамента Горна Савоя в Източна Франция.
За да се избегне пренаселеността, за лятото на 2019 г. кметът на Сен Жерве, градът, от който тръгва класическият маршрут към алпийския гигант, определя максимум 214 алпинисти на ден. Това съответства на броя свободни места в убежищата на Монблан.
През юли 25-годишният испанец Килиан Жорнет поставя рекорд, изминавайки за 4 часа, 57 минути и 40 секунди разстоянието между църквата в Шамони, разположена на 1037 метра надморска височина, и върха.
На 18 юни 2022 г. на Монблан е измерена рекордна температура - 10,4 градуса Целзий. По време на този топлинен епизод температурите остават положителни в продължение на 11 последователни часа, което предизвиква "продължително топене на върха".
Обикновено температурата на Монблан рядко надвишава 0 градуса Целзий, като през зимата редовно пада до минус 30 градуса Целзий.
Монблан е мълчалив свидетел на катастрофата на два самолета на "Индия Еър" - през 1950 и 1966 г., при които загиват съответно 48 души и 117 души.
През 2013 г. на ледника Босон млад алпинист открива в метална кутия смарагди и сапфири на стойност около 300 000 евро. Съкровището вероятно е дошло от втория разбил се самолет. Тъй като не е намерен наследник, то е поделено през 2021 г. между откривателя му и град Шамони.
Две страни - Италия и Франция, си оспорват връх Монблан.
Прочети цялата публикация