Помощ за Украйна: Откъде идват парите?
Украйна е изправена срещу огромна армия в лицето на една от най-големите икономики в света - Русия. Борбата успя да продължи благодарение на близо 350 милиарда долара помощ от Запада от януари 2022г. до сега.
Налице са опасения, че паричната помощ може да намали - най-вече от САЩ, най-важния военен поддръжник на Киев.
След като разгорещен дебат за разходите почти затвори правителството на САЩ, Конгресът прие законопроект миналата седмица, който отне финансирането за Украйна, в опит някои републиканци да се успокоят.
Този ход, макар и недостатъчен за консерваторите, които в крайна сметка отстраниха бившия председател Кевин Маккарти за това, че не намали допълнително разходите, беше удар за Украйна, която е силно зависима от помощта на Запада, за да обърне хода на войната. Стотиците милиарди долари помощ вече пристигат в различни фази в продължение на няколко години, но контраофанзивата, целяща да изтласка Русия от украинска територия, навлиза в критична фаза.
За да разбере по-добре геополитическия дебат зад подкрепата за Киев, CNN анализира как се натрупва международната помощ за Украйна.
Конгресът на САЩ е одобрил около 46,6 милиарда долара пряка военна помощ за Украйна, откакто страните от НАТО започнаха да организират подкрепа за Украйна месец преди пълномащабната инвазия, показват данните. Това е част от общия бюджет от 113 милиарда долара помощ както за отбрана, така и за граждански нужди, въпреки че не всички от тях са предназначени да отидат директно в Украйна. Част от тези средства са за попълване на американските военни за предишните им дарения на оръжия и боеприпаси и за подпомагане на други страни, засегнати от геополитическата ситуация.
Колективно страните от Европейския съюз са предоставили 38 милиарда долара пряка военна подкрепа на Киев, като Германия, Дания и Полша са най-големите донори. Обединеното кралство обеща над 7 милиарда долара пряка военна помощ.
Някои от най-скъпите военни дарения включват зенитни и противокорабни ракети, радарни системи за локализиране на оръжия, кораби за разчистване на мини и патрулни лодки, хеликоптери и ракетни системи за многократно изстрелване, според института в Кил.
САЩ са поели ангажимент за втората по големина сума пари за подпомагане на Украйна като цяло - включително военна, финансова и хуманитарна помощ - след Европейския съюз, който е изпратил общо около 85,1 милиарда долара, според данни на Kiel Institute. Тази цифра не включва вноските на отделните държави-членки на ЕС, които се броят отделно.
Но за разлика от някои от по-малките съюзници на Украйна, вноските на Вашингтон представляват 0,3% от нейния БВП, показват данните.
Норвегия и балтийските държави, граничещи с Русия - Литва, Естония и Латвия - ангажират по-голяма част от богатството си във войната с повече от 1% от своя БВП.
Тази цифра включва хуманитарна помощ – като линейки, генератори на електроенергия, временни мостове, семейни палатки и терминали Starlink за сателитна комуникация.
Най-големият, единствен финансов принос от една страна е безвъзмездна помощ от 13,4 милиарда долара за правителството на Украйна за подпомагане на различни бюджетни и инфраструктурни нужди, включително подкрепа за енергийната сигурност на Украйна, според комисията по бюджетните кредити на Камарата на представителите.
Когато разходите, свързани с приемането на бежанци, също са включени в изчисленията на помощта, приносът на европейските съюзници, които са приели по-голямата част от украинските бежанци, става още по-значителен. Полша е приела втория по големина брой украински бежанци (около 960 000) в съюзническите страни след Германия (близо 1,1 милиона), сочат данни на агенцията на ООН за бежанците през септември. Русия също има близо 1,3 милиона бежанци, показват данните на ООН.
Около 78% от пряката подкрепа на Полша за Украйна отива за разходи за бежанци – 17 милиарда долара от близо 22 милиарда долара. Страната публично враждува с Киев от миналия месец по въпроса за вноса на украинско зърно, който оттогава се охлади, въпреки че напрежението остава.
Когато се вземат предвид разходите за бежанци в изчисленията на БВП, тежестта на полската помощ за Украйна се увеличава от около 0,7% на 3,2% от БВП, в сравнение с по-малко от 1% за Германия, показват данните на института в Кил.
САЩ са отпуснали 6,6 милиарда долара за непряка помощ на украинските бежанци като част от своя пакет от помощи, а към февруари са обработили около 267 000 украинци в страната чрез различни хуманитарни програми малко след началото на войната.
Тридесет и три страни са обещали оръжие и военна техника на Украйна, според института в Кил. Няколко други са предложили обучение и друга непряка военна помощ.
Броят на танковете, които Полша е ангажирала с Украйна, е несравним с никоя друга страна - общо 324, показват данните. САЩ са дали по-малко от една четвърт от този брой.
Но САЩ водят в помощта с тежки оръжия и придружаващи боеприпаси, както и в доставката на лека пехота, като са обещани най-малко 150 милиона единици боеприпаси. Страната доставя 38 ракетни системи за многократно изстрелване заедно с боеприпаси и 270 гаубични артилерийски оръжия. И двете се оказаха ефективни на фронтовата линия, заявиха украински служители.
Най-малко 35 зенитни зенитно-ракетни системи "земя-въздух" също са били предоставени на Украйна от САЩ - най-много от всяка страна, а общата сума вероятно е по-висока, тъй като някои количества не са оповестени.
Прочети цялата публикация