Fakti.bg | 06.10.2023 16:40:21 | 346

Търговска война! Технологията RISC-V се очертава като нов фронт между САЩ и Китай


Законодатели в САЩ настояват администрацията на президента Джо Байдън да ограничи сътрудничеството между американски компании и Китай в работата им върху свободно достъпната технология за чипове RISC-V, съобщава "Ройтерс". Това действие би могло да промени взаимодействието в глобалната технологична индустрия.

RISC-V е технология с отворен код (open source), която се конкурира със скъпата патентована ARM от британската компания за полупроводници и софтуерен дизайн Arm Holdings. RISC-V може да се използва като ключов компонент за всичко - от чипове за смартфони до усъвършенствани процесори за изкуствен интелект. Тя е свободно достъпна и широко използвана в Китай.

Някои законодатели - включително двама председатели на републиканската камара на представителите, сенаторите Марко Рубио и Марк Уорнър - настояват администрацията на Байдън да предприеме действия по отношение на RISC-V, като се позовават на съображения за национална сигурност.

Призивите за регулиране на тази технология са част от търговската война между САЩ и Китай.

Законодателите изразиха загриженост, че Пекин се възползва от традицията на открито сътрудничество между американските компании, за да развие собствената си полупроводникова индустрия. Това би могло да подкопае сегашната преднина на САЩ в областта на чиповете и да помогне на Китай да модернизира армията си. Това е първото голямо усилие да се наложат ограничения върху работата на американски компании по RISC-V.

Конгресменът Майк Галахър, който е председател на Камарата на представителите на Съединените щати за стратегическа конкуренция с Китай, каза в изявление за "Ройтерс", че министерството на търговията трябва да "изиска от всяко американско лице или компания да получи лиценз за износ, преди да работи по RISC-V технологията с китайски организации."

"ККП (Китайската комунистическа партия) злоупотребява с RISC-V, за да заобиколи господството на САЩ върху интелектуалната собственост, необходима за проектиране на чипове. Американците не трябва да подкрепят стратегии за трансфер на технологии в КНР, която би отслабила американските закони за контрол на износа," настоя Майкъл МакКол, председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите. Той очаква намеса от страна на Бюрото за промишленост и сигурност, което е част от Министерството на търговията.

Според Марко Рубио "комунистическият Китай разработва архитектура на чипове с отворен код, за да избегне санкциите ни и за да развие своята индустрия за чипове... Ако не разширим нашия контрол върху износа, за да отговорим на тази заплаха, Китай един ден ще ни надмине като глобален лидер в дизайна на чипове."

"Страхувам се, че нашите закони за контрол на износа не са готови да се справят с предизвикателството на софтуера с отворен код - независимо дали е част от усъвършенствани дизайни на полупроводници като RISC-V или в областта на изкуственият интелект" коментира Марк Уорнър в изявление за Ройтерс.

RISC-V се контролира от базирана в Швейцария фондация с нестопанска цел, която координира усилията между компаниите за разработване на технологията. Тя е разработена в Калифорнийския университет в Бъркли, като по-късно получава финансиране от Агенцията за напреднали проекти в областта на отбраната (DARPA) на Пентагона. Създателите му го сравняват с Ethernet, USB и дори интернет. Технологични компании като Huawei, Qualcomm и Google вече работят с тази технология. От Qualcomm и от Google отказаха коментар по темата.

Има опасения, че ако администрацията на Байдън започне да регулира участието на американски компании в базираната в Швейцария фондация, това би могло да усложни усилията на САЩ, Европа и Китай да развиват индустриите си за микрочипове.

Прочети цялата публикация