2038 г. влезе като срок за въглищата в картата за климатична неутралност

Министерският съвет актуализира на извънредно заседание в петък пътната карта за климатична неутралност на България до 2050 г. като премахна от документа всякакви дати относно въглищните мощности, за да отговори ни договорените с протестиращите енергетици ангажименти. По-късно през деня обаче депутатите изрично записаха в нея, че електрическа енергия от въглища ще се произвежда у нас поне до 2038 г. Одобрението на пътната карта за климатична неутралност бе отложено миналата седмица от парламентарната комисия по енергетиката, заради противоречивите дати за извеждане на въглищата от употреба в енергетиката. Междувременно протестът на миньорите ескалира и с тях бе постигнато споразумение за запазване на въглищните мощности, докато пазарът позволява това и те могат да работят, без да нарушават европейските изисквания. За да спази уговорката си, Министерският съвет премахна от пътната карта за климатична неутралност посочените преди това междинни стойности на енергийните мощности за преработка на въглища, съответно за 2026 г., 2030 г. и 2035 г. "Те ще бъдат прецизирани в хода на предоговарянето на Националния план за възстановяване и устойчивост, както предполага и решението на Народното събрание от 12 януари 2023 г.", съобщиха от правителствената пресслужба. Това решение изисква от правителството да премахне вече приетите от България и от Брюксел ангажименти за намаляване на парниковите емисии на българските ТЕЦ с малко над 40 процента до 2026 г. спрямо нивата на замърсяване през 2019 г. На извънредно заседание парламентарната комисия по енергетиката реши в документа изрично да се запише датата 2038 г. като срок за производството на ток от въглища. Това стана по настояване на "Възраждане", ДПС и ИТН. БСП бе против записването изобщо на дата, за да може и след 2038 г. ако пазарът позволява, ТЕЦ да работят. Пазарът трябва да определи кой да работи и кой - не. Целта на проекторешението е да се даде възможност поне до 2038 г. пазарът да определи кой да работи. Нямаме намерение да затваряме мощности, заяви Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната-Демократична България". Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) в България Пламен Димитров коментира актуализацията на пътната карта като стъпка по изпълнението на споразумението между правителството, политиците и синдикатите за въглищата. Той предложи на депутатите да задължат правителството да съобрази внесените в Брюксел за одобрение териториални планове за трансформация на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник с актуализираната пътната карта и споразумението със сидникатите за въглищата. Депутатите обаче не припознаха идеята, за да я предложи някой от тях за гласуване.
Прочети цялата публикация



От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Влезе в сила забраната за внос на руски природен газ по тръбопроводи в ЕС по краткосрочни договори, сключени преди 17 юни 2025 г.
Уругвай в тревожна ситуация: отборът блокиран в Мексико заради проблем с полета към САЩ
Иран не е готов да подпише мирно споразумение със САЩ в рамките на деня
Косово провежда извънредни парламентарни избори
Система с изкуствен интелект прогнозира риска от горски пожари в Европа
Чака се само разрешение от Тръмп! Пентагонът е напълно готов за военна операция срещу Куба
До 30 юни фирмите и едноличните търговци трябва да обявят доходите си
Осъдиха пиян шофьор без книжка за причиняване на смърт по непредпазливост при ПТП
Осъдиха пиян шофьор без книжка за причиняване на смърт по непредпазливост при ПТП
Вратар се завърна в Локомотив Горна Оряховица
Атлетико скочи заради Алварес: Всички знаят, че Барселона е клуб на измамници
Атлетико скочи заради Алварес: Всички знаят, че Барселона е клуб на измамници
Сеул ще приема севернокорейски военнопленници от Украйна, ако те желаят
Спор за болнични плащания: МБАЛ Варна заведе ново дело срещу НЗОК
България и САЩ обсъдиха следващите стъпки към безвизово пътуване
Автомобилите, които си заслужава да изчакаме: 2026–2030 г.
Според очевидка убийството на Лъвов мост е извършено само от единия от тримата арестувани
Според очевидка убийството на Лъвов мост е извършено само от единия от тримата арестувани