Fakti.bg | 10.10.2023 11:50:32 | 136

Как Москва може да се възползва от войната в Израел


Наполовина свален национален флаг и малки букети карамфили в бяло и синьо - цветовете на Израел. Така руснаците изразиха съболезнованията си и почетоха жертвите на атаката на Хамас пред израелското посолство в Москва. Спокойно е и пред палестинското представителство в руската столица.

Москва традиционно поддържа добри отношения и с двете страни, но същевременно е еднакво дистанцирана от тях, отбелязва Руслан Сюлейманов, руски експерт по Близкия изток, базиран в Азербайджан. "Тези отношения все още се ползват с частично доверие. Дори и след като Русия нападна Украйна, а отношенията с Израел донякъде се влошиха."

В този контекст Сюлейманов припомня изказването на руския външен министър от май 2022 г. Тогава Сергей Лавров, като имаше предвид украинския президент Володимир Зеленски, заяви, че "най-запалените антисемити" обикновено са самите евреи. Израелското правителство осъди думите на Лавров, а тогавашният външен министър Яир Лапид нарече изказването "непростимо, скандално и ужасна историческа грешка". Оттогава обаче нищо "непоправимо" между двете страни не се е случило, обобщава Сюлейманов.

Засилени контакти с Хамас

Същото обаче може да се каже и за отношенията на Кремъл с обявената от редица държави за терористична групировка Хамас. "Тези контакти дори укрепнаха напоследък. Представители на Хамас все по-често пристигаха в Москва, а последният път беше през март тази година." Експертът се съмнява, че Кремъл е бил информиран за планираната мащабна атака на радикалната ислямистка организация. "Дори израелското военно разузнаване беше абсолютно изненадано." По принцип Москва не е изключвала такъв сценарий, но не и в подобен мащаб.

Московската политоложка Елена Супонина, която работи тясно с правителството и армията, също споделя подобно мнение. Тя е сигурна, че ръководството в Кремъл не е знаело нищо. Пред ДВ Супонина изрази скептицизъм, че Русия е можела съществено да допринесе за предотвратяването на атаката.

Според нея в момента Кремъл има други приоритети, свързани с Украйна. Въпреки това Супонина подозира, че Москва в момента "полага усилия" за координация, най-вече с арабските си партньори. Сред тях с приоритет са Египет, Обединените арабски емирства, Катар и Иран. Русия няма да заема страна в конфликта, а ще противодейства на "терористичните дейности", смята политоложката.

В същото време Москва осъди ескалацията на конфликта между палестинци и израелци. Руското външно министерство я окачестви като "резултат от омагьосан кръг на насилие" и призова за сдържаност. Пропагандистите от страната, обсъждащи темата във верните на Кремъл медии, издигнаха три основни тези. Първата е за грешките на Запада, които са довели до ескалация на насилието, втората е за войните, които са се превърнали в норма, а третата е, че руснаците, които са заминали за Израел (заради войната срещу Украйна), сега ще се завърнат в Русия.

Виновни са "побърканите" на Запад

Тезата, че Западът и най-вече Съединените щати са виновни за атаката на Хамас, допада особено много на бившия руски президент Дмитрий Медведев. Настоящият зам.-председател на руския Съвет за сигурност нарече САЩ "ключов играч" в израело-палестинския конфликт. В публикация в канала си в Telegram Медведев твърди, че конфликтът в Близкия изток е "точно това, за което Вашингтон и неговите съюзници трябваше да се грижат". Вместо това, продължава той в публикацията, "побърканите" от Вашингтон "се намесиха при нас, помагайки на неонацистите".

Експертът по Близкия изток Руслан Сюлейманов не приема сериозно думите на Медведев. "Той е толкова отдалечен от реалността и отдавна не разполага с никакво влияние". Въпреки това Медведев представлява тъкмо мнението на Кремъл, че Западът умишлено провокира подобни конфликти. Това обаче е чиста теория на конспирацията. Всъщност причините за палестинско-израелския конфликт са съвсем различни.

Сюлейманов смята, че по-скоро Кремъл извлича ползи от ескалацията на насилието в Близкия изток. "Атаката най-малкото отвлича вниманието от онова, което руската армия извършва в Украйна." Той смята, че всичко друго е пропаганда за вътрешна руска употреба. И въпреки това повечето хора в страната не се интересуват особено от самия конфликт, тъй като той е твърде далечен и прекалено сложен.

Това може и да е вярно за повечето хора, но не за всички. Иначе пред израелското посолство в Москва нямаше да има цветя и жена, която държи плакат с надпис “Не на терора”. Според публикации в медиите обаче тя не е останала дълго там - полицията я е арестувала.

Автор: Юрий Решето

Прочети цялата публикация