Стратегическа цел! Руската армия засилва атаките срещу Авдеевка

Руската армия продължава ожесточените атаки срещу град Авдеевка в Източна Украйна, съобщава "Ройтерс".
Висшият административен служител на града посочи, че обстрелът е бил толкова интензивен, че екипите на Спешна помощ не са успели да извадят загиналите от разрушените сгради.
Това е петият пореден ден на атаки срещу града в Донбас.
И Русия, и Съединените щати определиха изострянето на бойните действия около Авдеевка като нова руска офанзива.
Боевете се засилиха и в други сектори на дългия 1000 км фронт.
Вчера командващият сухопътните войски на Въоръжените сили на Украйна генерал-полковник Олександър Сирски заяви, че боевете в северната част на източния фронт на Украйна "значително са се влошили" през последните дни.
Виталий Барабаш, ръководител на военната администрация на Авдеевка, посочи, че жителите са преживели рядък отдих през нощта от въздушните удари, но атаките са били възобновени на разсъмване.
"Нанасят удари с всичко, което имат. Стрелба, артилерия, реактивни системи за залпов огън, минохвъргачки и много самолети", изброи той и допълни, че всички спасителни операции са прекратени. Думите му бяха по повод информация за хора, за които се смята, че са хванати в капан под развалините на разрушени сгради.
"Операции не могат да се провеждат при такива условия. Страшно е да се евакуираш, защото пътят е обстрелван. Но не е по-лесно и да останеш, тъй като няма място, няма мазе, което да издържи на ударите", обясни Барабаш.
По негови думи 1620 жители са останали в Авдеевка - град с население от 32 000 души преди войната.
По данни на Киев двама цивилни са били убити при руските атаки срещу града в събота.
Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна съобщи днес, че силите му са отблъснали 15 руски атаки близо до Авдеевка, Тоненкое и Первомайск в района на Донецк.
Военният говорител Олександър Ступун обясни, че Авдеевка е важна за Москва, "защото това е единственият шанс да се покаже някаква победа. Те нямат други възможности".
Градът, на 20 км западно от контролирания от руските сили Донецк, се превърна в символ на съпротивата. Той удържа атаки през 2014 г., когато подкрепяните от Русия сепаратисти превзеха райони на Източна Украйна.
Четиримесечната украинска контраофанзива постигна известен напредък както на изток, близо до разрушения град Бахмут, превзет от руските войски през май, така и на юг, където Киев се надява да стигне до Азовско море.
Прочети цялата публикация



Войната в Украйна се пренесе трайно в небето на Русия, сухопътните бойни действия зациклиха позиционно
Как Украйна изолира Крим от Русия
Зеленски: Путин е луд и се страхува от армията си. Иска да възстанови СССР и ще остане в Кремъл до смъртта си
Какво ще стане, ако Путин реши да нападне балтийска държава
Руската армия използва стратегия, която в модерната история не е донесла победа във война
Руската армия използва стратегия, която в модерната история не е донесла победа във война
Унижение за Путин в собствената му игра! Украинските дронове пробиха противовъздушната отбрана на Москва
Украйна осъмна в извънредна готовност след предупреждение от Зеленски за масиран руски удар
Масирана ескалация: Десетки жертви и инфраструктурен колапс след взаимни въздушни удари между Русия и Украйна
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Трима карат проби в дубъла на ЦСКА
Демерджиев: Показанията на Невзоров разкриват механизма, по който длъжностни лица са си затваряли очите
Млада майка на две деца от Враца почина след свръхдоза с фентанил
Млада майка на две деца от Враца почина след свръхдоза с фентанил
Политическа криза във Великобритания: Какво следва след оставката на премиера Киър Стармър
Лавров: САЩ вече не са посредник, Европа откровено залага на терористичните методи на Зеленски
Трагедия! Състезателка на ЦСКА сложи край на живота си
Правителство замразява минималната заплата до края на 2028 г.?
Шофьорът, забил се в автобус на "Челопешко шосе“, се яви в съда, оставиха го в ареста (снимки)