Протест в Амстердам в защита на квартала на червените фенери

Секс работничките в Амстердам протестираха срещу планираното преместване на техния известен квартал на червените фенери в извънградски „еротичен център“.
Протестът на червените фенери се смята за част от битката за душата на града, коментира в. "Гардиън". Десетки хора, много от които носеха маски, за да закрият самоличността си, маршируваха по улиците към кметството, като един носеше транспарант с надпис: „Ако секс работниците не са виновни, тогава защо са наказани?“
Кметът Фемке Халсема иска да изкорени квартала на червените фенери и да го премести извън града в специално изграден еротичен център, като целта е да отърве Амстердам от образа му на „град на греха“, като същевременно намали броя на туристите и нивата на дребната престъпност в района.
Тя се е изправила срещу местни жители, които не искат новия център на прага им, както и секс работници, които смятат, че са изкупителни жертви за престъпниците и тълпите около техните неоново осветени кабини.
Фекме Халсема отдавна воюва срещу вековния квартал на червените фенери, известен като "Де Вален", където проституиращите стоят на прозорците и чакат клиенти.
Градският съвет е определил три възможни места за еротичния център, който ще има 100 стаи за проституиращите. Една проститутка, която се идентифицира като Луси, отхвърли идеята.
Тя каза: „Става въпрос главно за борбата с тълпите в "Де Вален", но това не е по вина на секс работниците, така че не виждам защо трябва да бъдем наказвани за това.“
Европейската агенция по лекарствата също беше въвлечена в спора, след като стана ясно, че едно от възможните места за еротичния център е близо до централата. ЕМА изрази възмущение, заявявайки, че това може да засегне безопасността на хората, работещи до късно в офиса.
Повече от 20 000 души са подписали петиция срещу преместването на кабините за секс, призовавайки вместо това за по-добър контрол на тълпата в района и по-голямо полицейско наблюдение, особено през нощта.
Маришка Маюр, бивша секс работничка, който сега се застъпва за техните права, каза, че протестите срещу преместването на квартала продължават вече 16 години и че кметството продължава да мести стълбовете на вратата.
„Властите имаха план да намалят част от публичните домове още през 2007 г.“, каза тя. „Тогава беше заради борбата срещу трафика на хора и малтретирането, а сега става дума за борбата срещу масовия туризъм.“
Преместването на квартала на червените фенери е най-новото усилие на Амстердам да трансформира имиджа си на парти столица. Той също така стартира кампания „стой настрана“, за да обезсърчи ергенските вечери и пияните туристи, което предизвика вълнение във Великобритания, след като съветът каза, че ще започне, като се насочи към британски мъже на възраст от 18 до 35 години.
Демонстрацията в четвъртък привлече и местни жители извън града, които можеха да се окажат да живеят до новия еротичен център. 42-годишната Синтия Курнюджулс, която живее на юг от града, каза: „Не искаме най-големият публичен дом в Европа в нашия квартал. Ние просто не го искаме.“
Прочети цялата публикация




Тотален контрол: как Русия следи мигрантите
Война на дронове: Убити в Саратов и Запорожие, ранени в Харков, удар по ключовото летище в Енгелс
Хиляди в Амстердам участваха в колоритен прайд, като почетоха жертвите от Берлин
Италия затвори границите с Испания за месец заради Сеута
Ранени, мрак и страх след трус от 4.7 по Рихтер в Неапол
Граждани излязоха на протест в подкрепа на архимандрит Никанор
Жители на варненския квартал "Чайка" на протест заради строеж върху детска площадка
Защо този Карабах не е онзи, който унизи Лудогорец в „Гнездото на орлите“
Христо Янев: Трябва да повторим играта от първия мач срещу Карабах
Дипломатически скандал в ООН: Американската делегация напусна речта на Франция
122 години от рождението на Клифърд Саймък: Тихият гений на фентъзито
Майкъл Джордан в „Аферата „Томас Краун“ след оскара
52-годишен заплаши с нож двама мъже в Кюстендил
Катастрофа с жертва блокира главния път София-Варна
Български атлети тръгват към Бирмингам: Шестима национали ще защитават честта ни на Европейското първенство
Инициативата „Деца рисуват за деца“ ще покрепи педиатрични отделения във Видин, Враца и Ловеч
Градински мебели за двор и тераса: как да ги избереш според предназначението?
Четвърти ден продължава борбата с мащабния пожар край Атина