Давност спести 24 млн. лв. данъци на въглищната империя "Ковачки"

Нови 24 млн. лв. загуби за бюджета от работата на енергийни дружества, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, отчита Националната агенция по приходите, след като давността за тази сума е изтекла в началото на октомври 2023 г., а хазната не е успяла да си събере дължими данъци и осигуровки от въглищната империя "Ковачки". Сумата на неплатените задължения с изтекла давност нараства значително за последните три години – към края на 2020 г. те са били 10 млн. лв., сочат данни на данъчните, предоставени на екоорганизацията "Грийнпийс" – България по Закона за достъп до информация. Те се отнасят за 19 дружества, свързани с Ковачки - осем мини за добив на въглища и единайсет въглищни централи и топлофикации. Сред тях са някои от най-старите и замърсяващи предприятия в българската енергетика: ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово, ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, ТЕЦ "Република" в Перник, ТЕЦ "Бобов дол" в Големо село, които регулярно обгазяват съседните населени места със серен диоксид и прах. "Когато някой не плаща дължимите данъци и осигуровки, сметката плаща цялото общество. Тази измерима финансова цена е само добавка към трудно измеримите щети от замърсяването, на което са изложени местните хора под комините на архаични и лошо поддържани инсталации със съмнителни пречиствателни съоръжения", коментира Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България. Според нея това е възможно с дългогодишното съдействие на редица български институции, които не успяват да защитят правото на гражданите да дишат чист въздух, нито да предотвратят корупционни практики”, Опростените задължения са на сметката на шест от компаниите във Въглищната империя. От НАП не уточняват кои точно с аргумента, че така опазват данъчната и осигурителната информация за конкретните фирми. От екоорганизацията припомнят, че през последната година 17 компании от Въглищната империя "Ковачки" са натрупали просрочени данъчни и осигурителни задължения за 7.7 млн. лв. Сред тях са тецовете "Брикел", "Бобов дол" и "Марица 3", топлофикациите във Велико Търново, Враца, Габрово, Плевен, Сливен, както и търговецът на ток "Гранд енерджи дистрибюшън", срещу който тече съдебно дело за обявяване в несъстоятелност. Приходната агенция съобщава, че от 1 юли 2022 г. до 2 октомври 2023 г. са събрани 38 млн. лв. по процедури за погасяване на просрочените задължения на мини и тецове, свързвани с енергийния бос.
Прочети цялата публикация



Година след „Холдингът на Чичко Тревичко“: АКФ пита защо няма действия срещу Ковачки
Имоти | Прогресивен данък върху жилищата; Имоти по Черноморието; Офис сделка за 17 млн. евро
Колко ще спести бюджетът, ако държавните служители започнат да плащат осигуровки
Макрон към Тръмп: Не САЩ решават какво е правото на европейците или на французите
Сдружение „Въздух за здраве“ и „Грийнпийс“ – България с призив към синдикатите: Защитете здравето на работниците в ТЕЦ „Бобов дол“ и на местната общност
Шеф в Байерн Мюнхен: Оферта за Олисе? Флорентино Перес може да си спести труда
Шеф в Байерн: Оферта за Олисе? Перес може да си спести труда
"Химимпорт" и близка до Ковачки фирма искат сондажите в Чирен за 56 млн. евро
Започва ремонт за над 30 млн. евро на два важни пътя в област Добрич
България печели нов престижен европейски грант: Учен от ETH Цюрих се мести в INSAIT
Трима карат проби в дубъла на ЦСКА
Политическа криза във Великобритания: Какво следва след оставката на премиера Киър Стармър
Лавров: САЩ вече не са посредник, Европа откровено залага на терористичните методи на Зеленски
Инж. Александър Тодоров е новият шеф на АПИ
Горивата поевтиняват: очакват се нови понижения до края на седмицата
Земетресение в НБА: Янис Адетокумбо преминава в Маями Хийт!