Иван Бакалов: Кандидатурата на Хекимян е подигравка от страна на Борисов

Кандидатът на ПП-ДБ и „Спаси София” Васил Терзиев води убедително в социологическите сондажи за изборите в неделя. От ясните социологически резултати обаче могат да се направят някои неочаквани изводи.
1. Няма гаранция, че Васил Терзиев ще стане кмет, въпреки преднината от около 10% пред бутафорния кандидат на ГЕРБ Антон Хекимян.
Работата е, че ще има втори тур. На него гласове за Вили Лилков, кандидатите на „Възраждане” и ИТН могат да се прелеят към Хекимян. Не всички, но голяма част. За тримата са общо около 20% от гласовете, според сондажите. При 10% преднина за Терзиев, ако на втори тур половината гласове от тези за Лилков, „Възраждане” и ИТН отидат за новата Фандъкова, тя може да спечели.
Причината това да стане е, че партиите „Възраждане” и ИТН припознават за главен политически враг не ГЕРБ, а ПП-ДБ. На втори тур те няма да призоват за подкрепа на кандидата на ПП-ДБ. Нито БСП ще го направи. Вероятно и за Хекимян няма да призоват. Но след като „Възраждане“ и ИТН са сочили за основен враг на своите избиратели ПП-ДБ, е ясно те кого ще предпочетат, ако отидат да гласуват на втория тур.
Някои избиратели на Терзиев правят тънки сметки, че е по-добре на първи тур да гласуват за Ваня Григорова, за да отиде тя на втори тур (разликата ѝ с Хекимян е нищожна). Тогава на втория тур победата на Терзиев ще е сигурна.
2. Вижда се, че мажоритарното гласуване у нас, което искаше ИТН да се въведе, а и повечето българи го предпочетоха на референдума на Слави, всъщност не е за кандидати, а за партии. Избирателят не гласува мажоритарно, за личности, а за партии. Плакатите на „Възраждане” в София са показателни – на тях пише „Кандидатът на „Възраждане”. Непознат, неизвестен кандидат за кмет на София. Но е на „Възраждане”.
Гласовете за Хекимян са на същия принцип – партийни, за ГЕРБ. Не за личност.
„Магаре да бяхме издигнали…”,както веднъж се изрази Борисов. Самата кандидатура на Хекимян е подигравка от страна на Борисов. На практика е и обществен скандал – с едно премятане от днес за утре програмният шеф на най-голямата телевизия става политическа фигура на ГЕРБ. Каквато е бил впрочем дълги години, работейки в телевизията. И чието главно качество за кандидат за кмет е, че е известно лице от екрана. Новата кукла на Борисов, каквато беше Фандъкова.
Щом Фандъкова успя да стане най-дълго управлявалият кмет в над 140-годишната история на София като столица, никак няма да е чудно и един Хекимян да стане.
3. За тази политическа ситуация е виновен самият избирател, който не излиза да гласува. Ниската избирателна активност позволява на срасналата с държавата партия ГЕРБ да печели избори с помощта на медийни манипулации, изборни измами с купуване на гласове и недействителни бюлетини. Колкото е по-висока избирателната активност, толкова по-малко значение има купеният вот и измамите с недействителни бюлетини – всички те стават по-малък процент от общата бройка гласували. Гласуването с машини също така изключва недействителни бюлетини. Предотвратява и купуването на гласове – още няма изработена система за купен вот с машини.
4. На парламентарни избори ГЕРБ получава около една четвърт от гласовете и не може да управлява без коалиция. Но на местни избори и 100 гласа повече произвеждат кмет. Има и населени места, където не със 100, а дори с 20-30 гласа се печелят кметски избори. И изборния туризъм е решаващ.
Прочети цялата публикация




Губи ли Путин войната срещу Украйна?
ЦСКА има списък с набелязани вратари, Сенси се съгласил на нов договор на Анортозис
Защо Радев брани руския патриарх? Архим. Никанор пред ДВ:
Абелардо де ла Есприеля спечели президентските избори в Колумбия с 1%, левицата оспорва резултата
Защо Венецуела е имала обогатен уран и как той се озова в САЩ?
Киев: Украйна прие предложението на бразилския президент да работи за постигане на мир с Русия
Евгений Кънев: Но ако Ленин е наричал тези хора “полезни идиоти”, много опасни са платените агенти на Кремъл
Депутатът от ПБ Александра Вълчева и председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов към децата бежанци: Не спирайте да мечтаете!
Ще видим ли Пеевски в нова роля в ДПС?
През тази учебна година „Не сте сами“ запозна над 7000 деца с рисковете от наркотиците и хазартната зависимост
КЗК предлага пакет от 19 мерки за подобряване на конкурентната среда в сектор храни
Шофьор с близо 3 промила блъсна паркирани коли и заплаши потърпевшите с пистолет
Премиера на голямата група на Театралната школа към Държавен куклен театър – Стара Загора
България излиза срещу световния шампион Италия
20 години и 11 дни: последната битка между Меси и Кристиано
България излиза срещу световния шампион Италия
Тежка катастрофа затвори АМ „Тракия“ към София, по първоначални данни има трима загинали
Съд не уважи искането на отстранената от длъжност началничка на кадастъра във Варна