Музиката има способността да облекчи болката
Слушането на музика е възможен способ да се облекчи болката при хипоалгезия без медикаменти. За най-голям ефект се препоръчва слушането на позната, любима музика. Емоционалният отговор към музиката се оказва съществен в определяне на ефекта ѝ за намаляването на болката, пише puls.bg.
Научно изследване, публикувано в сп. Frontiers, разглежда начините, по които музиката работи за облекчаването на умерена болка. Анализирана е болката при реакция на топлинен стимул върху предмишницата. Музиката може да има действителен ефект за облекчаване на болката, но значение оказва връзката на слушащия и музиката.
Когато при болка се слуша непозната, чужда музика, облекчението на болката е значително по-слабо. Важно е музиката да е добре позната и да предизвиква емоционален отговор у слушателя, за да може максимално да се намали чувствителността към паренето.
Има значение и какъв точно е емоционалният отговор към музиката. Оказва се, че не винаги положителните, щастливи и енергични мелодии са най-доброто решение за намаляване на болката. В някои случаи музиката е най-успешна при намаляването на болката, когато е трогателна и тъжна. Научното изследване не дава конкретно обяснение за този феномен, но се спори, че той има връзка с тенденцията у хората да изпитваме по-силно отрицателните, „сърцераздирателни“ емоции.
Слушането на музика може да подобри психичното ни здраве. Да си пуснем любима мелодия в повечето случаи помага за повдигането на настроението, или пък действа като отдушник за натрупани отрицателни емоции като гняв и стрес.
Сочи се, че музиката помага и за концентрацията, като резултати от проведени изследвания сочат, че с помощта на класическа музика мозъкът може по-добре да възприема нова информация. Освен с концентрацията и паметта, музиката спомага и за качеството на съня.
След тежък ден слушането на любима музика може да намали не само болката, ами и натрупания стрес и тревожност. Освен, че директно влияе на мозъка, музиката има значителни ефекти върху сърдечно-съдовата функция. Открито е, че по време на кардио упражнения като тичане или каране на колело издръжливостта е по-висока при слушане на музика.
След физическо натоварване музиката спомага и за възстановяването на нивата на кръвно налягане и пулс. Тези, които са пострадали от инфаркт или инсулт, изпитват облекчение на симптомите си, когато слушат любима музикална мелодия.
Прочети цялата публикация