Мозъкът може да се възстанови почти напълно след спиране на алкохол
В продължение на 7,3 месеца след редовната употреба на твърд алкохол, мозъкът може да се възстанови почти напълно.
Това е първото научно изследване, което дава конкретна информация колко време се възстановява мозъкът след тежка зависимост към алкохол. Сочи се, че мозъчната кора е най-тежко засегнатата от пристрастяването, като при алкохолици тя е значително по-тънка в сравнение с кората при тези, които не злоупотребяват със спиртните напитки.
Пристрастяването към алкохол води до промени в структурата на мозъка. Това влияе на когнитивните функции. При редовна употреба на алкохол се изменя префронталният кортекс в мозъка – област, която играе важна роля в планирането и вземането на решения. Затрудненията при взимането на решения може да направи човек по-податлив към зависимостта от употребата на алкохол и неспособен да се откаже от навика.
Научното изследване, публикувано в сп. Alcohol, разглежда мозъчната кора и процеса на възстановяването ѝ след спирането алкохола. Разгледани са 34 области в кората и тяхното състояние.
Резултатите от изследването показват, че възстановяването на кората на мозъка е по-бавен процес за хора с високо кръвно налягане или висок холестерол. Същото важи и за тези, които са пушачи, или са били такива преди. Няма открити връзки между степента на възстановяване на кората и злоупотребата с други вещества като наркотици, както и психиатрични разстройства.
Възстановяването на мозъчната кора е най-бързо след първата седмица абстиненция от алкохола, и този период трае до 1 месец след спирането, пише puls.bg. Впоследствие процесът на възстановяване се забавя значително, минават месеци, докато се възвърне дебелината на мозъчната кора близка до тази преди злоупотребата с алкохол.
Пристрастяването към алкохол е проблем, който значително влияе на организма и качеството на живот. Прекомерният прием на спиртни напитки може да доведе до интоксикация – състояние, което е свързано не само с промени в поведението и цялостното психично състояние, а и до риск от кома или трайно увреждане на мозъка. Ежедневното пиене може да повлияе и на личния, социалния живот и кариерата. Рязкото спиране на алкохола може да доведе до тежки симптоми като потене, треперене, гадене, повръщане, тревожност, възбуда, и дори в някои случаи – припадъци, но временно.
Прочети цялата публикация