12-тият пакет със санкции срещу Русия е финализиран
Представители на Европейския съюз доуточняват последните детайли по предложения 12-и пакет от санкции срещу Русия, съобщава Ройтерс, цитирана от News.bg.
Той включва забрана за внос на диаманти. Съобщението беше направено в понеделник от върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел. Върховният представител Борел заяви пред репортери след заседание на външните министри на ЕС: "Дванадесетият пакет от санкции срещу Русия включва нови забрани за износ, включително на диаманти, както и мерки за затягане на тавана на цените на петрола и намаляване на приходите на Русия от продажбата на петрол.
Очаква се Европейската комисия (ЕК) да одобри предложения пакет в сряда. След това той ще бъде обсъден и одобрен от Съвета на ЕС, който се състои от 27-те държави - членки на ЕС. ЕС вече е наложил 11 пакета от санкции срещу Москва след избухването на войната в Украйна през февруари 2022 г. Тези мерки обхващат редица сектори и включват около 1 800 лица и организации.
Руските власти обаче твърдят, че тези мерки ще подобрят положението на руската икономика и ще го направят по-поносимо за години напред. По-рано днес стана ясно, че планът на ЕС за предоставяне на Украйна на военна помощ в размер до 20 млрд. евро може да се окаже неосъществим на този етап поради съпротивата на държавите от ЕС.
През юли висшият служител на ЕС по въпросите на външната политика Борел бе предложил създаването на фонд в размер на до 5 млрд. евро годишно за период от четири години като част от по-широк ангажимент на западните държави в областта на сигурността за подпомагане на Украйна в борбата с руската агресия. Но докато министрите на отбраната на ЕС се подготвят да обсъдят плана в Брюксел във вторник, дипломатите твърдят, че много страни, включително Германия, не са склонни да поемат ангажимент за толкова голяма сума години напред.
По данни на отдела за външни отношения на ЕС ЕС и неговите държави членки са най-големите донори на военна помощ, като са предоставили на Украйна оръжия и оборудване на стойност 25 млрд. евро.
Много официални лица и дипломати твърдят, че ще бъде трудно да се постигне целта за снабдяване на Киев с един милион артилерийски снаряди и ракети до март следващата година. Унгария също така от няколко месеца задържа плащането на 500 млн. евро от Фонда за мир на държавите - членки на ЕС, за помощ на Украйна поради включването на Украйна в черния списък на унгарската банка OTP.
След изваждането на банката от черния списък Унгария настоява, че иска гаранции, че банката няма да се върне в черния списък. На срещата на върха на ЕС миналия месец германският канцлер Олаф Шолц заяви, че засега вниманието трябва да бъде насочено към подобен двустранен пакет. Някои държави - членки на ЕС, също казват, че е трудно да се направи дългосрочна обосновка поради вътрешния бюджетен натиск.
Прочети цялата публикация