ГД „Гранична полиция“ разби организирана престъпна група за превеждане на незаконни мигранти през България
Специализираната полицейска операция е проведена днес на територията на София и Монтана от служители на Главна дирекция „Гранична полиция“, под наблюдението на Софийската градска прокуратура.
Извършени са процесуално-следствени действия на 8 адреса, задържани са 11 души, след които и двама лидери на престъпната група.
Групата е извършвала незаконна дейност, свързана с набиране, укриване, превеждане и транспортиране на групи незаконни мигранти от Турция през България в посока Сърбия и страни от Западна Европа, което е престъпление по чл. 321 във връзка с чл. 280 и чл. 281 от НК. Иззети са веществени доказателства – пистолет с празен пълнител, мобилни телефони, тефтери, таблети, лаптоп, СИМ карти, бяло вещество, наподобяващо амфетамин и др.
Граничните полицаи започват работа по пресичане на престъпната дейност преди няколко месеца. В хода на работата са проведени множество оперативно-издирвателни действия. Установени са членовете на организираната престъпна група, която била със строго определена структура и йерархия. Разкрити са конкретните задължения, които всеки изпълнява при осъществяване на незаконната дейност.
Задържаните са стопанисвали офис за бързи кредити в ж.к. „Младост 1А“ в София. Те са изградили канал за транспортиране на нелегални мигранти през територията на страната. За целта са набирали шофьори от клиентите на офиса си, които са били в затруднено финансово състояние. Те са съпровождали леките автомобили, превозващи мигранти. Поддържали са връзка с другите водачи чрез мобилни приложения и своевременно са ги предупреждавали за наличието на полицейски патрули по маршрута. Ако някой от набелязаните клиенти е отказвал да участва в трафика на мигранти, е бил подложен на заплахи и побои.
В някои от случаите мигрантите са били транспортирани от турско-българската до българо-сръбската граница директно, а в други транспортирането е ставало на етапи. Организаторите на престъпната група са взимали между 3500 и 4500 евро на мигрант.
Информацията е докладвана на Софийската градска прокуратура. Образувано е досъдебно производство по описа на РДГП – Аерогари. Извършени са действия по разследването и са събрани множество доказателства за дейността на групата.
Днес осем от задържаните са привлечени като обвиняеми, като на седем от тях с прокурорско постановление е наложено задържане до 72 часа.
Работата по документиране на цялостната престъпна дейност продължава.
Прочети цялата публикация



Бившето младо гадже на Глория влиза в затвора и плаща солена глоба
Заловиха товарен автомобил с 18 мигранти на Видин – Калафат
Босът на ирландската мафия е екстрадиран в Ирландия след години международно издирване
След удара срещу фентанил в столичния квартал "Факултета": 10 са задържаните
Юлиан Попов: Фашизмът в България е пуснал дълбоки корени. И ги пуска отдавна. Затова са и дълбоки
Киев отхвърли призива на Михайло Федоров за избори в Украйна
Сеута: има ли и джихадисти сред нелегалните имигранти
Испания е била предупреждавана преди мигрантския наплив в Сеута
Три откраднати картини за милиони бяха върнати на музей в Италия (СНИМКА+ВИДЕО)
Румен Радев с остри думи след убийството в Пловдив: В България няма място за фашистки изстъпления
Мощен старт за Барселона в Ла Лига: вкара 5 гола като гост
Дебютант спаси ПСЖ от загуба на старта на Лига 1
Западнонилската треска е обхванала 12 държави в Европа
Хебър взе реванш от Черноморец
Скандинавски удар по ФИФА: Инфантино губи доверие
Янтра не допусна грешка срещу Спортист Своге
Цанко Цанков победи Ла Манша!
Пиано и микрофон на Фреди Меркюри ще бъдат предложени на търг през октомври
Ирански хакери блокираха енергиен обект във Великобритания
Зеленски след селфи с балтийската осморка: Киев не е участвал в саботажа на "Северен поток"