Повече инвестиции в Южнокитайско море, Китай предложи да купува повече стоки от Бруней
Китай предложи да купува повече стоки от Бруней и да насърчи инвестициите в ислямския султанат, тъй като президентът Си Дзинпин похвали отношенията с малката нация, които са съсредоточени повече върху икономиката, отколкото върху териториалните спорове в Южнокитайско море, цитирана от Ройтерс.
На срещата си със султана на Бруней Хасанал Болкиах в Сан Франциско в четвъртък Си заяви, че Китай ще приветства повече износ от Бруней, ще каже на повече китайски предприятия да създадат магазин в страната от Югоизточна Азия и ще разшири сътрудничеството в области като продоволствената сигурност, според китайските държавни медии.
Бруней има претенции към част от Южнокитайско море, по-голямата част от която според Пекин принадлежи на Китай. Но за разлика от някои от гласовитите си съседи с претенции в региона, Бруней запази мълчание за собствените си претенции за сравнително малка площ край северната част на Борнео, избирайки да се съсредоточи върху нарастващите търговски връзки с Китай, тъй като зависимата от петрола страна диверсифицира икономиката си.
"И двете страни трябва да работят заедно за насърчаване на положителния напредък в съвместното морско развитие и съвместно да гарантират мира и стабилността в Южнокитайско море", каза Си пред султана на Бруней в кулоарите на срещата на върха на АТИС в Сан Франциско.
Китай е готов да работи с Бруней и други страни от АСЕАН, за да поддържа "правилната" посока на сътрудничество в Източна Азия, добави Си.
Бруней смята Китай за един от най-големите си чуждестранни инвеститори и важна сила в усилията си да създаде по-диверсифицирана икономика, като се очаква запасите му от суров петрол да бъдат напълно изчерпани след няколко десетилетия.
Най-голямата китайска инвестиция досега е петролна рафинерия за милиарди долари.
Китайската компания Zhejiang Hengyi Petrochemical е 70% акционер в рафинерията Pula Muara Besar, стартирана през 2019 г. в начинание с правителството на Бруней.
Първоначално Hengyi инвестира около 3,45 млрд. Впоследствие тя инвестира още 13,65 милиарда долара за разширяване на капацитета за рафиниране на завода и изграждане на допълнителни нефтохимически съоръжения.
Икономиката на Бруней се очаква да се свие с около 1% тази година, заяви Международният валутен фонд, поради намаленото производство на енергия на фона на поддръжката на инфраструктурата.
Прочети цялата публикация