Fakti.bg | 07.12.2023 13:17:30 | 62

Гърция и Турция се споразумяха да поправят връзките си

Гърция и Турция в четвъртък се съгласиха да рестартират отношенията си, създавайки пътна карта, предназначена да постави началото на нова ера на връзки между двете съюзнички в НАТО, но исторически врагове, предаде Ройтерс.

По време на знаковото посещение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Гърция дългогодишните спаринг партньори се съгласиха да се съсредоточат върху преследването на добросъседски отношения, да поддържат отворени канали за комуникация, да увеличат обема на търговията и да работят по въпроси, които ги държат разделени, особено в Егейско море.

"Между нас няма проблем, който да е нерешим. Стига да се съсредоточим върху голямата картина и да не се окажем като онези, които прекосяват морето и се давят в реката", каза Ердоган след среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Атина. Срещата продължи по-дълго от очакваното.

Съюзниците от НАТО искаха да увеличат обема на двустранната търговия до 10 милиарда долара, докато Ердоган заяви, че и двете страни могат да се възползват от срещите на високо равнище, провеждани ежегодно.

"Географията и историята диктуват, че живеем в един и същи квартал. Но чувствам историческа отговорност да използвам тази възможност, за да приведа двете държави една до друга, точно както са нашите граници", каза Мицотакис.

По-свикнали с вербалните престрелки през последните години, хладните отношения между двете съседки се размразиха значително, след като Гърция бързо изпрати помощ след опустошителното земетресение в Турция през февруари.

Гърция и Турция са в конфликт от десетилетия по въпроси, включително къде започват и свършват континенталните им шелфове, енергийните ресурси, прелитанията над Егейско море и етнически разделения Кипър.

Те стигнаха до ръба на войната през 90-те години на миналия век, а през последните години спорят за енергийните ресурси в Източното Средиземноморие, въпросите на отбраната, миграцията и придобиването на изтребители, което прекъсна преговорите за сътрудничество.

Но "земетръсната дипломация" - подобно на поредното размразяване при подобни обстоятелства през 1999 г. - отново обърна хода на събитията.

С оптимистичен тон Ердоган по-рано заяви, че двете страни трябва да се съсредоточат върху позитивите, а по-малко върху негативите.

"Ще бъде много по-полезно за бъдещето, ако погледнем на нещата от полупълна перспектива", каза Ердоган по време на среща с гръцкия президент Катерина Сакеларопулу по-рано.

Гърция получи разрешение от Европейския съюз да активира отново седемдневна туристическа виза за турски посетители за 10 острова близо до турския бряг.

И двете страни искат да покажат, че са готови да поправят връзките.

Турция се стреми към членство в ЕС повече от две десетилетия. След дълговата криза, която разтърси еврозоната, Гърция иска да възстанови позициите си и да се появи като стълб на стабилността в променящия се геополитически пейзаж поради войната в Украйна и конфликта в Газа.

Прочети цялата публикация